8 lutego 1951 roku miało miejsce zamordowanie Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

Tego dnia 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie, został zamordowany major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

Zamordowanie Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” miało miejsce w lutym 1951 roku. W czerwcu 1948 roku Urząd Bezpieczeństwa rozpracował i rozbił Okręg Wileński AK. W wyniku tych działań 30 czerwca 1948 roku w Osielcu pod Jordanowem mjr. Szendzielarz został aresztowany.

Natychmiast po zatrzymaniu, „Łupaszko” został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej gdzie przebywał 2,5 roku. Proces członków Okręgu Wileńskiego AK rozpoczął się 23 października 1950r. a na ławie oskarżonych zasiedli:

  • ppłk A. Olechnowicz,
  • kpt. Henryk Borowski „Trzmiel”,
  • mjr Zygmunt Szendzielarz,
  • ppor. Lucjan Minkiewicz „Wiktor”,
  • Lidia Lwow „Lala”,
  • Wanda Minkiewicz „Danka”.

Major Szendzielarz nie zaprzeczał oraz nie prosił o łaskę. 2 listopada 1950 roku Wszyscy oskarżeni, oprócz kobiet, zostali skazani przez sędziego Mieczysława Widaja na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Mokotowie. W chwili śmierci major „Łupaszko” miał 41 lat. Trwające kilkadziesiąt lat poszukiwania miejsca spoczynku ofiary komunistycznego mordu zostały uwieńczone sukcesem.

Wiosną 2013 roku badacze IIPN działający pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odkryli i zabezpieczyli jego szczątki podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery na Łączce, na warszawskich Powązkach. Badania ujawniły, że major został uśmiercony strzałem w tył głowy. 

One Comment

  1. Komunistyczne skurwysyny zamordowaly jednego z najwiekszych Polskich Bohaterow, faktem jest to ze lepiej wyszlismy na lokalnych porozumieniach z Niemcami niz na lizaniu dupy sowieckim obdartusom ktorzy mordowali nas metoda katynska lub poprzez zsylke na Sybir!!!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*