Zapomniane pomniki, które mijamy w Warszawie 3

Tym razem zapraszamy na reportaż w cyklu pt. ”Pomniki, które mijamy w Warszawie ” to trzeci nasz reportaż w tym temacie.

Przed Państwem pełny godzinny prawie reportaż, bez podziału na części.

Historia Nieznana zaprasza na spacer po Warszawskich Pomnikach, pokażemy w naszych cyklach i wspomnimy pomniki, które były, które są, a wszystko to, dlatego, że często je mijamy nawet nie zastanawiając się, co to za pomnik.

Zobaczycie Państwo kilka pomników Warszawskich oraz dowiecie się kilku ciekawostek o niektórych miejscach. Przed Wami, zatem godzinny wirtualny spacer zaczynający się od obecnych terenów Solca gdzie mieści się Park Rydza Śmigłego, ale co było kiedyś? Marek wam to opowie, później odwiedzimy Pomnik Powstańców Czerniakowa i Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, głaz pamiątkowy 535 Plutonu „Słowaków”, budynek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego gdzie odkryjemy „tajemnicę” okna, przez jakie to „wyskoczył” Anoda, by popełnić samobójstwo, wszyscy wiemy dziś, że został zamordowany przez oprawców z UB. Dowiecie się, kto katował rotmistrza Pileckiego i kto wykonał na nim wyrok w „sowieckim” stylu. Na temat powstania struktur zbrodniczego ministerstwa będzie opowiastka. Odwiedzimy także popiersie Generała Broni Władysława Eugeniusza Sikorskiego, by dwa kroki dalej pokazać Wam miejsce upamiętniające „Redutę Magnet” i o jej historii słów kilka też będzie. Udamy się na ulicę Dworkową, gdzie wskutek pewnego rozkazu prosto z kanału w ręce Niemców wyszli powstańcy, z jakim skutkiem dowiecie się przy pomniku Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa, a naszą wycieczkę zakończymy w Parku Dreszera przy pomniku Mokotów Walczący 1944.

Zapraszamy, zatem Państwa do wspólnego spaceru razem z naszym narratorem Panem Markiem Klimczakiem wieloletnim przewodnikiem – wolontariuszem, po kilku ulicach, alejkach, parkach i zakątkach Warszawy, gdzie odkryjemy przed państwem kilka zacierających się już faktów dotyczących tego miasta i jego różnych rejonów

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*