Zaskakujące odkrycie na starogardzkim rynku. Znaleziono pozostałości średniowiecznych budynków ratuszowych i miejskiego pręgierza

Do zaskakującego odkrycia doszło podczas renowacji zabytkowego rynku w Starogardzie Gdańskim na Pomorzu. Robotnicy wykonujący w tym miejscu roboty ziemne odsłonili pozostałości średniowiecznych budynków ratuszowych i miejskiego pręgierza. Odkrycie jest o tyle interesujące, że dotychczas sądzono, że w skład ratusza wchodził tylko jeden budynek. Nie było również pewności co do istnienia miejskiego pręgierza.

Liczymy, że najciekawsze znaleziska ciągle przed nami. Do tej pory udało się nam ustalić, że ulica Podgórna wcale nie była taka stroma jak dzisiaj myślimy. A sam rynek dawniej miał nieco inny kształt. Najprawdopodobniej też ratusz miejski składał się z kilku budynków, o których nie mamy żadnego pojęcia, a nieopodal niego znajdował się pręgierz, czyli słup służący do publicznego wymierzania kar – powiedziała Lidia Grzeszkiewicz – powiedziała Kotlewska, archeolog.

Jeszcze do niedawna uważano, że na płycie głównej starogardzkiego rynku istniał tylko jeden budynek. A jak pokazało ostatnie odkrycie na rynku starego miasta w Starogardzie Gdańskim znajdowało się kilka budynków ratuszowych stojących obok siebie. Nie przetrwały do naszych czasów żadne rysunki ani ryciny średniowiecznego Starogardu Gdańskiego. Natomiast archiwalia dotyczące nowożytnego Starogardu w 90% uległy zniszczeniu w wyniku pożaru. Dlatego władze miejskie zdecydowały o wyeksponowaniu znaleziska. Jeżeli w płycie rynku albo okolicach pojawią się jakieś ciekawe rzeczy to będziemy chcieli je wyeksponować poprzez przeszklenie fragmentów. Dzięki temu zwiększymy atrakcyjność miasta i pokażemy naszą historię – powiedział wiceprezydent Starogardu Gdańskiego, Przemysław Biesek – Talewski. Wykopaliska archeologiczne w miejscu starego rynku zostały na razie wstrzymane do czasu ustąpienia mrozów. Eksploracja w obecnych warunkach pogodowych zalegających w zmrożonej ziemi artefaktów mogłaby spowodować ich uszkodzenie.

Starogard Gdański należy do jednej z najstarszych miejscowości Pomorza i Polski Północnej, wykształconej prawdopodobnie na bazie osady neolitycznej sprzed 4 – 5 tysięcy lat p.n.e., leżącej w pobliżu tzw. szlaku bursztynowego. W późniejszych wiekach wznoszono na tym terenie grody obronne i osady otwarte. Jeden z książąt pomorskich – Grzymisław, 11 listopada 1198 roku zapisał lewobrzeżną twierdzę drewniano – kamienną Joannitom, zaś prawobrzeżną część od Piotra Święcy w 1305 roku kupili Krzyżacy. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w historycznym herbie miasta, w którym na tarczy widnieją do dziś dwa krzyże w rzucie pionowym: joannicki u dołu i krzyżacki u góry. Krzyżacy zbudowali na nabytej przez siebie ziemi miasto – twierdzę o charakterze obronnym prawdopodobnie według projektu brata zakonnego Teodora z Florencji i w 1348 roku nadali miastu prawa miejskie. Średniowieczny układ urbanistyczny z jednym z ładniejszych rynków Polski Północnej, przetrwał w swoim kształcie do dnia dzisiejszego. Jednak jedną z najbardziej charakterystycznych cech miasta (ze względu na podmokły teren) jest jego niska zabudowa.

Źródła: radiogdansk.pl, starogard.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*