Zbiory Biblioteki Kórnickiej PAN już wkrótce dostępne będą na platformie cyfrowej

Już pod koniec tego roku ma zostać uruchomiona platforma cyfrowa Biblioteki Kórnickiej PAN. Do ogólnego dostępu w Internecie trafią liczne dokumenty, rękopisy, mapy, kolekcje malarstwa i inne bezcenne, często unikatowe na skalę światową, zbiory Biblioteki.

Biblioteka Kórnicka PAN mieści się w zamku w Kórniku niedaleko Poznania. Jest to jedna z najstarszych bibliotek w Polsce, a jej zbiory to blisko 40 tysięcy starodruków, 15 tysięcy rękopisów, 20 tysięcy XIX i XX-wiecznych grafik oraz 3 tysiące map i atlasów. Teraz całość tych zbiorów będzie dostępna online. Na tworzonej platformie będzie można też obejrzeć całą kolekcję malarską znajdującą się na zamku. Platforma cyfrowa biblioteki ma wystartować na koniec tego roku.

W tej chwili wykonuje się dziennie około 25 tysięcy skanów zbiorów. Niektóre pisma wymagają przed skanem dodatkowych prac konserwatorskich. Zaletą projektu, oprócz ogólnej dostępności zebranej wiedzy, będzie to, że digitalizacja pomoże uchronić od zniszczenia wiele bardzo starych, bezcennych dzieł, które zostaną wycofane z użycia po starcie platformy.

W Zamku Kórnickim, w którym znajduje się biblioteka, znajduje się też muzeum, zawierające między innymi bogatą kolekcję malarstwa, meble z różnych epok, rzeźby, a także militaria i inne historyczne przedmioty.

Źródła: informacje.pan.pl, bkpan.poznan.pl

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*