Eric Frattini Złoto Mefista
Historia niejasnych i niewyjaśnionych wątków II wojny światowej do dzisiaj budzi szerokie zainteresowanie – jest tematem wielu rozpraw, nie tylko tych naukowych, czy przeznaczonych dla wybranych. Przykład stanowi powieść hiszpańskiego pisarza Erica Frattiniego Złoto MefIsta.
Złoto Mefista to powieścią, której tłem są ostatnie miesiące II wojny światowej, zmuszające hitlerowców do utworzenia tajemniczej organizacji pod kryptonimem Odessa. Jej zadaniem było umożliwić ucieczkę nazistom oraz zebrać fundusze na odbudowę nowej i wspanialszej Rzeszy. Ten historyczny thriller przedstawia rolę, jaką w przedsięwzięciu miał odegrać Kościół katolicki i szwajcarskie banki.
Głównym bohaterem jest młody, francuski kleryk August Lienart, który zostaje wciągnięty w sieć intryg i tajemnych przedsięwzięć. Przemierza on zrujnowany działaniami wojennymi kontynent. Bierze udział w serii (niejasnych dla niego samego), tajemniczych operacji, których cel pozostaje ukryty do końca powieści. Postać Lienarta jest pomostem między zwycięzcami a przegranymi, dobrem i złem.
Eric Frattini zręcznie wykorzystuje większość mitów narosłych wokół poczynań nazistów po II wojnie światowej. Poruszony wątek ukrytego, hitlerowskiego złota w jeziorze Toplitz, czy ukazuje drogę tajemniczej ucieczki najważniejszych zbrodniarzy – z Adolfem Hitlerem i jego kochanką Evą Braun na czele.
Zestawienie postaci fikcyjnych z historycznymi, buduje autentyczność, przekazywanych w prozatorskich sposób, do dziś niewyjaśnionych, zagadek. Na uwagę zasługuje fakt, że w thrillerze Złoto Mefista czytelnik po kilku stronach okazuje się być kibicem negatywnych bohaterów książki, za co czyni sobie wyrzuty sumienia. Pozytywne postaci zostały przedstawione w sposób nijaki, bez wyrazu. Kuleją często też dialogi, które w najważniejszych momentach są oratorskimi monologami.
Zwolennicy spiskowej teorii dziejów oraz tropiciele sensacji historycznych po przeczytaniu powieści Frattiniego mogą być usatysfakcjonowani nagromadzeniem tematów, które otwierają drogę do samodzielnych poszukiwań. Jednak książka pokazuje, że zło również może mieć różne odcienie i zależy ono od wyborów jednostek. W powieści nie odnajdziemy odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście tak się działo, ale po jej przeczytaniu ta część historii na pewno nie będzie nam obojętna.
Ocena 5/6
Piotr Burak