Niedawno wspominaliśmy o setnych urodzinach generała, który urodził się 15 stycznia 1914 roku w Warszawie. Dzisiaj z przykrością informujemy, że wieku 100 lat na wieczną wartę odszedł generał brygady Stefan Bałuk ps. „Starba”.
W 1933 roku zdał maturę po czym wstąpił ochotniczo do Szkoły Podchorążych rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Z powodów zdrowotnych został zwolniony przedterminowo. W chwili wybuchu Ii wojny światowej był na III roku wydziału prawa na Uniwersytecie Warszawskim.
We wrześniu 1939 roku zgłosił się na ochotnika do Kadry 9 Batalionu Pancernego w Lublinie, który przekształcono w Ośrodek Zapasowy Broni Pancernej nr. 2. Z jednostką wycofał się na Wschód. Aresztowany przez sowietów podczas próby dostania się na Węgry, po czym został zwolniony. Kolejny raz został aresztowany w Worochocie skąd zdołał uciec po czym przedostał się do Francji gdzie został wcielony do 10 Brygady Kawalerii Pancernej pułkownika Stanisława Maczka.
Po ukończeniu szkolenia wywiadowczo-dywersyjnego cichociemnych Polskiej Szkoły Wywiadu w Glasgow i kursu spadochronowego w Ringway, został 9 kwietnia zrzucony nad Polską. Podjął w konspiracji służbę w Wydziale Legalizacji Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej.
Podczas Powstania Warszawskiego walczyl w plutonie :Agaton: batalionu „Pięść” zgrupowania Radosław i następnie w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Dokumentował życie powstańcze na zdjęciach.
27 sierpnia dotarł kanałami z meldunkiem do gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, za co został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Został internowany w oflagu skąd uciekł w styczniu 1945 roku, a po powrocie do Warszawy wznowił działalność konspiracyjną. 1 listopada 1945 r. został aresztowany i skazany na karę wieloletniego więzienia. Po amnestii w marcu 1947 r. został pozbawiony praw obywatelskich i zarabiał na życie jako taksówkarz.
W 1950 r. rozpoczął pracę artysty fotografika, realizując wiele projektów poświęconych bohaterstwu oręża polskiego w czasie II wojny światowej. Był autorem wielu wystaw i albumów historycznych. Udzielał się również społecznie na rzecz środowiska kombatanckiego.
Odznaczony m.in.: Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.
Zdj. Wikimedia Commons