Zmarł krwawy dyktator z Gwatemali

W wieku 91 lat zmarł były dyktator Gwatemali, Efrain Rios Montt. Jak poinformował jego prawnik powodem zgonu był zawał serca. Mont podczas swojej prezydentury w latach 1982 – 1983, miał dopuścić do ludobójstwa Indian.

W maju 2013 roku krwawy dyktator został skazany na 80 lat więzienia za zbrodnie i ludobójstwa wojenne. Został uznany winnym zamordowania 1771 Majów z plemienia Ixil. Kilka dni później wyrok, jak i cały proces został unieważniony przez Trybunał Konstytucyjny z powodu „błędów proceduralnych”.

Mont ponownie przed sądem miał zostać postawiony w 2015 roku. Tym razem eksperci z państwowego instytutu medycyny sądowej stwierdzili, że były dyktator nie jest w pełni władz umysłowych. Co za tym idzie jego stan nie pozwolił na postawienie go przed sądem.

Efrain Rios Montt jest uważany za jednego z najbardziej krwawych dyktatorów w Ameryce Południowej. Był pierwszym zbrodniarzem wojennym skazanym przez gwatemalski sąd za eksterminację rdzennej ludności indiańskiej podczas 36-letniej wojny domowej (1960-96).

Według danych ONZ podczas wojny w Gwatemali zginęło 200 tysięcy obywateli. W większości ofiarami byli rdzenni mieszkańcy tamtejszych terenów – Majowie. Podczas prezydentury Riosa Montta zarządzone przez niego siły stosowały metodę spalonej ziemi. Po wkroczeniu do wsi zamieszkiwanych przez Indian dokonywały tortur i mordów. Pretekstem były podejrzenia o wspieranie lewicowej partyzantki.

Źródło: wiadomosci.onet.pl
fot. Wikimedia Commons

Kamil Janczarek

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*