Zmarł mjr Tadeusz Karnkowski, pilot Dywizjonu 316

Dnia 13 września 2013 roku w wieku 96 lat zmarł w USA mjr Tadeusz Karnkowski, pilot 316 dywizjonu myśliwskiego.

Tadeusz Karnkowski, ps. „Biskup”, urodził się na Kujawach, w majątku Wiśniewa na Kujawach. W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Warszawie ze stopniem podporucznika-oficera technicznego. Kiedy wybuchła wojna, pomagał w ewakuacji Polskich Zakładów Lotniczych.  Na rozkaz dowództwa wyjechał z Polski i przez Rumunię, Maroko oraz Francję dostał się do Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii ukończył polską Wyższą Szkołę Wojenną. Był także instruktorem Angielskiej Operacyjnej Szkoły Pilotażu. Następnie został przeszkolony i trafił do Dywizjonu 316. Brał udział między innymi w bitwie powietrznej nad Belgią w 1943 roku, w lotach operacyjnych nad Francją i krajami Beneluksu oraz w lotach patrolowych nad Norwegią i Niemcami. Do grudnia roku 1944 wykonał 84 loty bojowe i 47 lotów operacyjnych. Zestrzelił co najmniej jeden samolot (drugi wspólnie z towarzyszącym mu pilotem), a także sześć bomb latających V-1. Za zasługi wojenne otrzymał Order Virtuti Militari.

W 1949 roku major wyjechał do Argentyny, gdzie pracował w przemyśle ciężkim. Po pięciu latach przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam w biurach konstrukcyjnych Armzen – Sendzimir Co., Loewy Hydropress i Waterbury Farrel. Jego żoną była Lala-Xenia, która towarzyszyła mu w służbowych podróżach do Chin. Zmarła w 2009 roku. Wcześniej zmarł tragicznie ich syn.

Tadeusz Karnkowski chorował na raka trzustki. Zmarł w New Haven (Connectiut) w domu seniora. Nie miał już bowiem żadnej rodziny. Jego prochy zostaną przewiezione do Warszawy i tam pochowane.

Zdjęcie z nagłówka: Samolot Supermarine Spitfire w barwach 316 Dywizjonu Myśliwskiego. Malowanie samolotu używanego przez Aleksandra Gabszewicza. Zdjęcie wykonano w trakcie pokazów lotniczych w Bydgoszczy 31 sierpnia 1997 r. Źródło: Wikimedia Commons

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*