Znaleziono mumie w Egipcie. Miejsce spoczynku Kleopatry i Marka Antoniusza w końcu zostanie znalezione?

W Taposiris Magna nieustannie trwają wykopaliska mające na celu znalezienie grobowca Kleopatry i Marka Antoniusza. Archeolodzy zadają sobie pytanie, czy w końcu uda im się odnaleźć miejsce ich spoczynku. W świątyni w delcie Nilu udało się odnaleźć dwie mumie Egipcjan o wysokim statusie społecznym – kobiety i mężczyzny.

Zachowane mumie mają blisko 2 000 lat i znaleziono je w nienajlepszym stanie. Archeologom udało się ustalić, że należą do kobiety i mężczyzny o wysokim statusie społecznym, być może do kapłana i kapłanki, którzy odegrali kluczową rolę w utrzymaniu władzy legendarnej egipskiej królowej i jej kochanka, Marka Antoniusza. Kiepski stan zachowania mumii wynika z wody i wilgoci, które przedostały się do grobowca. Mumie pierwotnie były pokryte złotym liściem – zarezerwowanym tylko dla elity społeczeństwa. Badacze uważają, że oznacza to możliwość ich bliskich relacji z Kleopatrą. Znaleziono również 200 monet z imieniem i podobizną Kleopatry, które miały zostać wytworzone na bezpośrednie polecenie Kleopatry.

Lokalizacja grobowca Marka Antoniusza i Kleopatry VII z 30 roku p. n. e. pozostaje nieznana, chociaż archeolodzy są pewni, że znajduje się gdzieś w pobliżu egipskiego miasta Aleksandria. Są przekonani, że wykopaliska w starożytnym mieście Taposiris Magna, wraz ze świątynią, która stoi do dziś, wkrótce odkryją miejsce spoczynku pary kochanków. Dr Kathleen Martinez, naukowiec z Dominikany, która prowadzi wykopaliska w świątyni Taposiris Magna, po ponad 14 latach pracy jest bardziej pewna niż kiedykolwiek, że zostanie tam znaleziony grobowiec Kleopatry.

Eksperci uważają, że Kleopatra zaplanowała, aby ​​ona i Antoniusz zostali pochowani w świątyni Taposiris Magna, aby naśladować starożytny mit Izydy i Ozyrysa. Kathleen Martinez uważa, że para była silnie związana z mitem Izydy i Ozyrysa – mitem, który Kleopatra często próbowała naśladować w ciągu swojego panowania. Zgodnie z mitem, Ozyrys został poćwiartowany na kawałki, które zostały rozrzucone po całym Egipcie. Izyda, po odszukaniu rozrzuconych części ciała swojego męża, przywróciła mu życie na jakiś czas. Martinez uważa, że ​​Taposiris Magna była ściśle związany z mitem, ponieważ nazwa wskazuje na „grób Ozyrysa”. Po tym, jak Marek Antoniusz zabił się po porażce z Oktawianem, ale przed jej własnym samobójstwem, Kleopatra opracowała szczegółowe plany, aby oboje mogli zostać tam pochowani. Wcześniej powiedziała dla National Geographic, że Kleopatra negocjowała z Oktawianem, aby pozwolić jej pochować Marka Antoniego w Egipcie. Chciała zostać z nim pochowana, ponieważ chciała odtworzyć legendę Izydy i Ozyrysa. Prawdziwe znaczenie kultu Ozyrysa polega na wierze w jego nieśmiertelność.

Taposiris Magna był starożytnym miastem portowym, założonym przez Ptolemeusza II. Miasta sugeruje wprost obecność świątyni poświęconej Ozyrysowi i wskazuje na centrum obrządków ku czci tego bóstwa. Ozyrys, według mitologii egipskiej, był patronem płodności, życia, rolnictwa, symbolem nieśmiertelności. Izyda natomiast, z którą utożsamiała się Kleopatra, była jego żoną i siostrą, „matką matek” i symbolem wiernej, kochającej żony.

Źródło: The Guardian, Daily Mail, National Geographic

Fot.: Arrow Media

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*