W Taposiris Magna nieustannie trwają wykopaliska mające na celu znalezienie grobowca Kleopatry i Marka Antoniusza. Archeolodzy zadają sobie pytanie, czy w końcu uda im się odnaleźć miejsce ich spoczynku. W świątyni w delcie Nilu udało się odnaleźć dwie mumie Egipcjan o wysokim statusie społecznym – kobiety i mężczyzny.
Zachowane mumie mają blisko 2 000 lat i znaleziono je w nienajlepszym stanie. Archeologom udało się ustalić, że należą do kobiety i mężczyzny o wysokim statusie społecznym, być może do kapłana i kapłanki, którzy odegrali kluczową rolę w utrzymaniu władzy legendarnej egipskiej królowej i jej kochanka, Marka Antoniusza. Kiepski stan zachowania mumii wynika z wody i wilgoci, które przedostały się do grobowca. Mumie pierwotnie były pokryte złotym liściem – zarezerwowanym tylko dla elity społeczeństwa. Badacze uważają, że oznacza to możliwość ich bliskich relacji z Kleopatrą. Znaleziono również 200 monet z imieniem i podobizną Kleopatry, które miały zostać wytworzone na bezpośrednie polecenie Kleopatry.
Lokalizacja grobowca Marka Antoniusza i Kleopatry VII z 30 roku p. n. e. pozostaje nieznana, chociaż archeolodzy są pewni, że znajduje się gdzieś w pobliżu egipskiego miasta Aleksandria. Są przekonani, że wykopaliska w starożytnym mieście Taposiris Magna, wraz ze świątynią, która stoi do dziś, wkrótce odkryją miejsce spoczynku pary kochanków. Dr Kathleen Martinez, naukowiec z Dominikany, która prowadzi wykopaliska w świątyni Taposiris Magna, po ponad 14 latach pracy jest bardziej pewna niż kiedykolwiek, że zostanie tam znaleziony grobowiec Kleopatry.
Eksperci uważają, że Kleopatra zaplanowała, aby ona i Antoniusz zostali pochowani w świątyni Taposiris Magna, aby naśladować starożytny mit Izydy i Ozyrysa. Kathleen Martinez uważa, że para była silnie związana z mitem Izydy i Ozyrysa – mitem, który Kleopatra często próbowała naśladować w ciągu swojego panowania. Zgodnie z mitem, Ozyrys został poćwiartowany na kawałki, które zostały rozrzucone po całym Egipcie. Izyda, po odszukaniu rozrzuconych części ciała swojego męża, przywróciła mu życie na jakiś czas. Martinez uważa, że Taposiris Magna była ściśle związany z mitem, ponieważ nazwa wskazuje na „grób Ozyrysa”. Po tym, jak Marek Antoniusz zabił się po porażce z Oktawianem, ale przed jej własnym samobójstwem, Kleopatra opracowała szczegółowe plany, aby oboje mogli zostać tam pochowani. Wcześniej powiedziała dla National Geographic, że Kleopatra negocjowała z Oktawianem, aby pozwolić jej pochować Marka Antoniego w Egipcie. Chciała zostać z nim pochowana, ponieważ chciała odtworzyć legendę Izydy i Ozyrysa. Prawdziwe znaczenie kultu Ozyrysa polega na wierze w jego nieśmiertelność.
Taposiris Magna był starożytnym miastem portowym, założonym przez Ptolemeusza II. Miasta sugeruje wprost obecność świątyni poświęconej Ozyrysowi i wskazuje na centrum obrządków ku czci tego bóstwa. Ozyrys, według mitologii egipskiej, był patronem płodności, życia, rolnictwa, symbolem nieśmiertelności. Izyda natomiast, z którą utożsamiała się Kleopatra, była jego żoną i siostrą, „matką matek” i symbolem wiernej, kochającej żony.
Źródło: The Guardian, Daily Mail, National Geographic
Fot.: Arrow Media