Tego dnia 30 roku p.n.e. Kleopatra VII, królowa Egiptu, popełniła samobójstwo
Kleopatra VII była ostatnim władcą Egiptu z rodu Ptolemeuszy i jedynym, który nauczył się języka egipskiego. W 30 roku, kiedy zorientowała się, że ma być główną atrakcją pochodu triumfalnego Oktawiana w Rzymie, popełniła samobójstwo.
Dlaczego Kleopatra popełniła samobójstwo?
Kleopatra urodziła się w 69 roku, a tron samodzielnie objęła w roku 51. Wcześniej, od 59 roku, rządziła ze swym bratem, Ptolemeuszem XIII. Później, nastała w Egipcie wojna domowa, w którą wplątano Gnejusza Pompejusza i Gajusza Juliusza Cezara. Cezar zdobył Aleksandrię i został uwikłany w spory Ptolemeuszy, zaczynając jednocześnie romans z Kleopatrą. Ta dała mu syna, Cezariona – później Ptolemeusza XV. Po zamachu na Cezara w marcu 44 roku p.n.e., mianowała go władcą Egiptu.
W trakcie rzymskiej wojny domowej, stanęła po stronie osób związanych triumwiratem: Oktawiana, Marka Antoniusza i Marka Emiliusza Lepidusa. Z Markiem Antoniuszem wdała się w romans. Ich dzieci, Helios, Kleopatra Selene II i Ptolemeusz Philadelphus mieli władać różnymi terytoriami pod Antoniuszem. To, ich małżeństwo oraz rozwód Antoniusza z siostrą Oktawiana, Rzymianką – dla Egipcjanki, doprowadziły do przesilenia w wojnie.
Oktawian rozpoczął wojnę propagandową. Zmusił sojuszników Antoniusza w rzymskim senacie do ucieczki z Rzymu w 32 roku i wypowiedział wojnę Kleopatrze.
Zajrzyj też tutaj: Rola Juliusza Cezara w propagandzie Oktawiana Augusta – boski ojciec czy raczej święta marionetka?
Po pokonaniu floty Antoniusza i Kleopatry w bitwie pod Akcjum w 31 roku, siły Oktawiana najechały Egipt i pokonały Antoniusza. Ten, popełnił samobójstwo. Kiedy Kleopatra dowiedziała się, że Oktawian planował sprowadzić ją do Rzymu jako zdobycz w trakcie procesji triumfalnej, popełniła samobójstwo za pomocą trucizny.
Śmierć Kleopatry
Według Liwiusza, podczas spotkania z Oktawianem, Kleopatra miała powiedzieć:
Nie dam się poprowadzić w triumfie
Oktawian nie wyjawił jej, co planuje zrobić z nią i Aleksandrią. Zasugerował jednak, że jej życie będzie oszczędzone. Szpieg natomiast poinformował Kleopatrę, że Oktawian zamierza sprowadzić ją do Rzymu, aby paradowała jako więzień w jego rzymskim triumfie. Aby uniknąć upokorzenia, Kleopatra odebrała sobie życie.
Plutarch przekazał, że Kleopatra podeszła do swojego samobójstwa w niemal rytualny sposób. Najpierw wzięła kąpiel, a następnie spożyła smaczny posiłek, w tym figi przyniesione dla niej w koszyku. Według Plutarcha Oktawian rozkazał strzec jej i nie dopuścić do samobójstwa. Jednakże Kleopatrze i tak udało się popełnić samobójstwo.
Oktawian otrzymał wiadomość od Kleopatry, z prośbą o pochowanie jej obok Antoniusza. Posłał do niej swoich posłańców. Plutarch podał, że znaleziono ją wraz ze swoją służebnicą, Iras, umierającą u jej stóp i Charmion, poprawiającą diadem Kleopatry, zanim sama upadła.
Kasjusz Dion przekazał, że Oktawian specjalnie wezwał wyszkolonych zaklinaczy węży z plemienia Psylli ze starożytnej Libii, aby spróbowali pozbyć się jadu i ożywić Kleopatrę. Ich wysiłki nie powiodły się. Oktawian kazał pochować Kleopatrę obok Antoniusza, zgodnie z prośbą.
W historiografii podawane są dwie różne daty samobójstwa Kleopatry. Był to 10 lub 12 sierpnia 30 roku p.n.e. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób Kleopatra popełniła samobójstwo. Prawdopodobnie była to trucizna lub maść trująca. Istnieje wiele teorii, jakoby miała zabić się poprzez świadome ukąszenie jadowitego węża.
Jedna z teorii głosi nawet, że pozostałe na jej ciele małe rany to ugryzienia od jej własnych zębów, za pomocą których wprowadziła jad wniesiony w innym pojemniku.
Przez wieki i aż do dziś, różni badacze spierają się, w jaki sposób Kleopatra VII popełniła samobójstwo.