Znaleziono szczątki „Nila” i Pileckiego? Tak uważa wiceprezes IPN

Zdaniem wiceprezesa IPN-u Krzysztofa Szwagrzyka wśród odnalezionych w tym roku szczątków na Łączce są szczątki generała Fieldorfa, rotmistrza Pileckiego i pułkownika Cieplińskiego.

Gościem porannej audycji na antenie Polskiego Radia 24 był wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk. W rozmowie wspomniano o pracach, jakie w tym roku przeprowadzono na Łączce. Jak zaznaczył Szwagrzyk, pracownicy IPN-u wierzą, że wśród odnalezionych w tym roku na Kwaterze Ł na Powązkach szczątków znajdują się m. in. szczątki Augusta Emila Fieldorfa „Nila” (1895-1953), rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948) i podpułkownika Łukasza Cieplińskiego (1913-1951). Ponadto wiceprezes Instytutu stwierdził, że w ziemi na Łączce nie ma już żadnych innych ludzkich szczątków. Teraz pracownicy IPN-u czekają tylko i wyłącznie na wyniki identyfikacji, które mają być znane na początku roku 2018.

Oprócz Łączki wspomniano także o innych miejscach w Warszawie, gdzie mają znajdować się szczątki ofiar organów bezpieczeństwa w latach powojennych. Krzysztof Szwagrzyk zaznaczył, że w samej stolicy jest kilkanaście tego typu miejsc. Ponadto rozmawiano o możliwości przeprowadzenia badań przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej na terenie Ukrainy.

Cała rozmowa tutaj 

Źródło: polskieradio.pl, tvp.info

Hubert Nowak / Veritas de Historia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*