Została powołana Polska Liga Husarii

W czwartek 21 marca 2019 roku odbyło się spotkanie grup husarskich, na którym została podpisana uroczyście Deklaracja o utworzeniu Polskiej Ligii Husarskiej. Planowane jest 5-6 turniejów z wielkim finałem na zamku w Pułtusku.

Głównym celem powstania Ligii jest chęć popularyzowania tradycji polskiej jazdy rycerskiej, a przede wszystkim wyjątkowej roli husarii w dziejach Rzeczypospolitej. Inicjatywa ma integrować środowiska husarskie oraz wszystkich zainteresowanych husarią, angażować środowiska jeździeckie w tradycyjne i użytkowe wykorzystywanie konia, a także promowanie polskiej szkoły jazdy.

Na zebraniu przedstawiono założenia programowe Ligii i plan turniejów husarskich na 2019 rok, zakładający zorganizowanie 5-6 Turniejów. Pierwszy Turniej odbędzie się 2 maja na zamku w Golubiu Dobrzyniu. Następne zobaczymy w Gniewie, Warszawie, Białymstoku. Zwieńczeniem turniejowych zmagań będzie 14 września 2019 roku wielki finał na Zamku w Pułtusku, który wyłoni najlepszego husarza, czynnie jeżdżącego konno i używającego broni typowej dla Husarii.

Przewodniczącym PLH został Dariusz Wasilewski, rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej i prezes Fundacji Obowiązek Polski, która będzie zapewniała obsługę organizacyjną Ligii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.obowiazekpolski.pl w zakładce Polska Liga Husarii.

Kontakt [email protected]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*