Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś

Od 18 kwietnia do 1 czerwca 2014 r. Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza Państwa na wystawę czasową „Homo faber czyli narzędzia  dawniej i dziś”

Ideą wystawy jest ukazanie rozwoju form i konstrukcji podstawowych narzędzi ręcznych, takich jak noże, piły, siekiery, dłuta, młotki, wiertła, nożyce i szereg innych, od epoki kamienia po współczesność. Konfrontacja zabytków archeologicznych, reprezentujących wybrane grupy narzędzi  w kolejnych okresach chronologicznych, z ich obecnymi funkcjonalnymi odpowiednikami jest w wielu przypadkach niezwykle interesująca, a nawet zaskakująca.
Jako eksponaty wykorzystane zostały zabytki archeologiczne z obszaru Śląska, pochodzące głównie z bogatych zbiorów Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, obiekty etnograficzne udostępnione przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz narzędzia ręczne powszechnie używane obecnie w gospodarstwach domowych. Ostateczną miarą postępu, jaki dokonał się na przestrzeni tysiącleci w każdej z rozpatrywanych grup przedmiotów, będą prezentowane na wystawie wyroby wiodących marek profesjonalnych narzędzi ręcznych i elektronarzędzi: STANLEY i  DeWALT.

W ramach wystawy poruszone zostały również zagadnienia wytwarzania narzędzi, a także sposobu ich używania, zwłaszcza w pradziejach. W tym celu zorganizowane zostały m.in. specjalne stanowiska do samodzielnej obróbki drewna, kości i skóry za pomocą narzędzi krzemiennych z użyciem technik rekonstruowanych na podstawie znalezisk archeologicznych.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*