Muzeum Historii Żydów Polskich

Żydzi w Polsce czy Żydzi polscy?

24 lutego 2014 r. o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Odsłony wystawy głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Prof. Marcin Wodziński wygłosi wykład pt. Żydzi w Polsce czy Żydzi polscy? Główne wyzwania narracji w galerii długiego wieku XIX. Co zmieniły zabory w życiu polskich Żydów? Czy po 1795 roku byli nadal „polskimi Żydami” i co to wtedy oznaczało? Jak zmieniało się życie pod wpływem polityki mocarstw zaborczych? Jak wpływały na to wielkie zmiany XIX wieku: industrializacja, urbanizacja, nowe ideologie?

Prof. Marcin Wodziński (Uniwersytet Wrocławski), współtwórca galerii XIX-wiecznej, przedstawi jej główne wątki, strategię narracyjną, a także zasadnicze kontrowersje, jakie narodziły się w trakcie tworzenia tej ekspozycji.

Cykl wykładów Odsłony wystawy głównej przybliża treść ekspozycji i kulisy jej powstawania przed jej otwarciem w drugiej połowie 2014 r. Podczas comiesięcznych spotkań naukowcy i kuratorzy opowiadają o doświadczeniach i wyzwaniach, jakie towarzyszyły procesowi tworzenia wystawy.

Wstęp wolny
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*