Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, XXI edycja Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 w Polsce, która odbędzie się w drugi i trzeci weekend września (7-8 i 14-15.09.2013). Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uroczysta inauguracja będzie miała miejsce w Opactwie Cysterskim w Wąchocku, 7 września.

Tematem przewodnim tegorocznych wydarzeń jest hasło “Nie od razu Polskę zbudowano”, którego wyjaśnienie możemy znaleźć na stronie organizatorów: “Chcemy pokazać Polskę jako państwowość, która ukonstytuowała się w X wieku i trwa do dzisiaj. Pragniemy przypomnieć jaką wartością jest własna państwowość i jakie były koleje jej kształtowania. (…) Tegoroczną edycją EDD chcemy przypomnieć wszelkie formy budowy polskiej państwowości. Nie tylko w sensie dosłownym, czyli kształtowaniu granic na przestrzeni dziejów ale również tym symbolicznym – poczuciu przynależności i związku z historią, językiem, tradycją.”

Europejskie Dni Dziedzictwa mają na celu, poprzez różnorodne formy i środki wyrazu, przybliżać społeczeństwu historię i tradycję lokalnych ziem. Bogaty program EDD obejmuje wszystkie regiony Polski zapraszając na liczne wystawy, jarmarki, inscenizacje, specjalnie przygotowane wykłady,czy spacery plenerowe.

Dokładną listę wraz z opisem poszczególnych wydarzeń znaleźć można na stronie: http://www.edd.nid.pl/

Celina Łozowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*