Katastrofa w Smoleńsku

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do katastrofy rządowego samolotu Tu-154M

Katastrofa w Smoleńsku – W katastrofie zginął m.in. Prezydent Lech Kaczyński razem z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, dowódcy wszystkich rodzajów Polskich Sił Zbrojnych, przedstawiciele różnych frakcji politycznych, oficerowie Biura Ochrony Rządu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz załoga samolotu.

W sumie śmierć poniosło 96 osób. Była to jedna z trzech największych katastrof w historii lotnictwa polskiego obok katastrof samolotów Ił-62M SP-LBG Tadeusz Kościuszko w lesie kabackim oraz Ił-62 SP-LAA „Mikołaj Kopernik” na Okęciu.

Delegacja leciała na uroczystości związane z obchodami 70. Rocznicy zbrodni katyńskiej. W związku z katastrofą w dniach 10–18 kwietnia decyzją Marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego wykonującego obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została wprowadzona żałoba narodowa na terenie całego kraju. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*