Stefan Tvrtko I Kotromanić

10 marca 1391 roku zmarł Stefan Tvrtko I Kotromanić, pierwszy król Bośni

Tego dnia 1391 roku zmarł pierwszy król Bośni, Stefan Tvrtko I Kotromanić

Stefan Tvrtko I był pierwszym dzieckiem Władysława Kotromanicia i Jeleny Šubić, urodził się w roku 1338 (dokładniej daty nie znamy). W wieku 15 lat został przez węgierskiego króla mianowany na bana Bośni, jako następcę swojego wuja Stefana II Kotromanicia, jednak rządy regencyjne sprawował za syna Władysław.

Rok później, w 1354 roku ojciec Tvrtka umarł, co spowodowało rzeczywiste przejęcie władzy przez młodego bana. Tego samego roku Stefan Tvrtko musiał stłumić rebelię Pawła Kulišicia, bośniackiego możnego. Pomimo dysponowania niewielkimi siłami, ban zdobył główną siedzibę buntowników jaką było miasto Usora, a samego Kulišicia skazał na śmierć. Kolejnym ruchem Stefana było poparcie Węgrów w walce o Chorwackie miasta Klis i Skaradin.

Z tego też powodu wezwał wojska do miasta Duvno, gdzie spotkał się z chorwackim księciem Ivanem Nelipacem i przekonał go do zrzeczenia się niniejszych miast. Kolejne lata upłynęły mu na walce z Serbią, Dubrownikiem i Republiką Wenecką. Dopiero w 1377 roku, za zgodą węgierskiego monarchy, przyjął koronę królewską jako Król Bośni i Pan Serbii.

Wtedy też zrezygnował z posługiwania się pierwszym imieniem, rozpoczynając panowanie jako Tvrtko I. Głównym celem jego rządów było popieranie działań monarchii węgierskiej i wewnętrzne umacnianie Królestwa Bośni.

Zmarł 10 marca 1391 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*