100 mln euro na koncie Fundacji Auschwitz-Birkenau

Już 100 milionów euro zgromadziła na kontach Fundacja Auschwitz-Birkenau. Zyski od tego kapitału zabezpieczają finansowanie konserwacji obiektów zabytkowych w Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel podał liczbę państw wspierających (36) oraz darczyńców indywidualnych (9). W 2015 r. Fundacja otrzymała łącznie niemal 30 mln euro od krajów i darczyńców. Obecnie kapitał Fundacji Auschwitz-Birkenau sięga 100 mln euro, czyli ponad 400 mln zł i jest jednym z największych w Polsce.

Dyrektor Fundacji Anna Miszewska powiedziała, że w roku 2015 do grona darczyńców dołączyły Włochy (1 mln euro), a także Hiszpania (100 tys. euro). Decyzję o podwyższeniu zapowiedzianych wcześniej kwot podjęły Turcja, Irlandia oraz Norwegia. Największym darczyńcą pozostaje Republika Federalna Niemiec. Łącznie zachodni sąsiedzi przekazali 60 mln euro.

Poinformowano, że w ubiegłym roku wydano ok. 8 mln zł. Główny nacisk położony jest na zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Udało się także zakończyć kilkuletni projekt badawczy, który skupiał się m.in. na opracowaniu metod konserwacji, zabezpieczenia i wzmocnienia konstrukcji historycznych baraków w byłym Birkenau. Jednym z najważniejszych obecnie realizowanych projektów jest konserwacja baraków murowanych 7 i 8 w dawnym obozie Birkenau. „Część wyposażenia, m.in. drewniane prycze i posadzki, zostały już oznaczone, bezpiecznie zdemontowane i przeniesione do pracowni konserwatorskich, by można było wykonać inne prace związane z konstrukcją baraków. Wstępnie zabezpieczono również warstwy malarskie i tynki. Wkrótce oba budynki zostaną przykryte specjalnymi namiotami, abyśmy byli w stanie bezpiecznie i w stabilnych warunkach zdemontować konstrukcję dachów i przystąpić do wzmacniania fundamentów i prostowania ścian” – powiedział Wicedyrektor Muzeum Auschwitz Rafał Pióro.

Należy pamiętać, że obóz Auschwitz to jedyny były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Działalność Fundacji daje możliwość zadbania o to miejsce pamięci.

Łukasz Gładysz
Źródło: Dzieje.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*