Wieże WTC 9/11 2001 roku

11 września 2001 roku miały miejsce ataki terrorystyczne, znane jako 9/11

Tego dnia 2001 roku miały miejsce zamachy na wieże WTC, Pentagon oraz prawdopodobnie Kapitol lub Biały Dom, powszechnie znane jako 9/11

9/11, 11 września czy ataki z 11 września to określenia dla czterech skoordynowanych samobójczych ataków terrorystycznych Al-Kaidy przeciwko Stanom Zjednoczonym w 2001 roku. W ich wyniku zginęło prawie 3 000 ludzi, a 25 000 zostało rannych.

11 września rano, o godzinie 8:46 samolot Boeing 767-223ER American Airlines lot nr 11 uderzył w północną wieżę World Trade Center w Nowym Yorku. O godzinie 9:03 w południową wieżę uderzył Boeing 767–222 United Airlines lot nr 175.

O godzinie 9:37 zaatakowano Pentagon, siedzibę Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Uderzył w nią samolot Boeing 757–223 American Airlines lot nr 77. W okolicy godziny 10:00 wieża południowa WTC zawaliła się, 30 minut później – północna.

Ostatni porwany samolot, Boeing 757–222 United Airlines lot ne 93, nie doleciał do swojego celu. Celem był obiekt rządowy. Przypuszczalnie obiekt w Waszyngtonie. Pasażerowie lotu dowiedzieli się o swoim losie i postanowili w ostatnich chwilach życia uniemożliwić dokonania zamachu porywaczom.

Samolot, w którym znajdowało się 33 pasażerów i 7 członków załogi, roztrzaskał się o godzinie 10:03 w okolicach Shanksville w Pensylwanii.

W zamachach zginęło w sumie 2973 osób, w tym 6 Polaków.

Po atakach podejrzenia szybko spadły na Al-Kaidę. Stany Zjednoczone rozpoczęły formalną wojnę z terroryzmem. Najechali Afganistan, aby obalić talibów, którzy nie zastosowali się do żądań USA. Żądano, aby wydalić Al-Kaidę z Afganistanu i dokonać ekstradycji bin Ladena.

W następstwie ataków Stany Zjednoczone po raz pierwszy powołały się na 5. Artykuł NATO i wezwały swoich sojuszników do pomocy w walce z Al-Kaidą. Osama bin Laden uciekł w Białe Góry, gdzie prawie został schwytany, ale ponownie udało mu się uciec. P

Początkowo zaprzeczył jakimkolwiek udziałom w atakach terrorystycznych. W 2004 roku formalnie przyznał się do ataków. Al-Kaida wskazywała między innymi na takie motywy swoich działań:

  • wsparcie USA dla Izraela,
  • obecność wojsk USA w Arabii Saudyjskiej,
  • sankcje wobec Iraku

Przez prawie 10 lat bin Laden ukrywał się w Abbottabad w Pakistanie. Został zabity przez wojsko amerykańskie 2 maja 2011 roku.

Zniszczenie World Trade Center i pobliskiej infrastruktury poważnie zaszkodziło gospodarce Nowego Jorku i spowodowało recesję gospodarczą. Zniszczenia oszacowano na około 10 mld dolrarów.

Wiele krajów wzmocniło swoje ustawodawstwo w kwestii antyterroryzmu i rozszerzyło uprawnienia organów ścigania i agencji wywiadowczych w celu zapobiegania atakom terrorystycznym.

Cywilne przestrzenie powietrzne USA i Kanady były zamknięte do 13 września, a handel na Wall Street do 17 września. Nastąpiło wiele zamknięć, ewakuacji i odwołań z powodu szacunku lub strachu przed kolejnymi atakami.

Porządkowanie terenu World Trade Center zajęło osiem miesięcy i zostało ukończone w maju 2002 roku. Pentagon naprawiono w ciągu roku.

9/11 upamiętniono na wiele sposobów. W Nowym Jorku Memiorial i Muzeum 11 września.

Fot.: Tamara Beckwith/Rex Features/EAST NEWS

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*