upa

12 kwietnia 1944 roku doszło do zbrodni UPA w miejscowościach Hucisko i Miedziaki w powiecie bóbreckim województwa lwowskiego

Zbrodnia UPA w miejscowościach Hucisko i Miedziaki – Masakry dokonały Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) oraz Samoobronni Kuszczowi Widdiły (SKW). Ofiarą zbrodni padło ponad 100 osób narodowości polskiej.

Samoobrona, która istniała w Hucisku wystawiała warty tylko w godzinach wieczornych gdyż wtedy spodziewano się ataku Ukraińców. Tymczasem napad nastąpił niespodziewanie o godzinie 10:00 rano, wtedy do wsi wjechał konny zwiad upowski w niemieckich mundurach, który bez przeszkód dostał się co centrum wsi, gdzie w szkole zabarykadowali się polscy mężczyźni organizujący w pośpiechu obronę. Jeden z upowców podstępnie w języku niemieckim wezwał Polaków do wyjścia ze szkoły. Obrońcy spełnili żądanie gdyż myśleli, że mają do czynienia z Niemcami, po czym zostali aresztowani. Następnie do wsi wkroczyli ukraińscy cywile z bronią białą i palną, którzy rozpoczęli aresztowania polskich mężczyzn i chłopców. Schwytanych spędzono do zagrody Piotra Gierusa a tam w bestialski sposób mordowano: rozstrzeliwano, rąbano siekierami, kilka osób przecięto piłą. Zwłoki ofiar wrzucono do stodoły, którą podpalono. Ukraińcy dokonali również rabunku mienia Polaków. Według różnych źródeł w obu miejscowościach życie straciło od 101 do 118 Polaków. Ciała ofiar nocą pochowano w zbiorowej mogile. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*