12 listopada 2004 roku zmarł Stanisław Skalski

Tego dnia 2004 roku zmarł Stanisław Skalski, polski pilot

Stanisław Skalski to generał brygady, pilot Wojska Polskiego, As myśliwski z okresu II wojny światowej mający na koncie 18 i 11/12 pewnych zestrzeleń oraz 2 prawdopodobne, co dało mu pierwsze miejsce na liście Bajana. Polityk i współzałożyciel partii Przymierze Samoobrona.

We wrześniu 1939 roku dowódca klucza w 142. Eskadrze Myśliwskiej. Podczas bitwy o Anglię dowódca eskadry w dywizjonie 306 i 316 i następnie dowódca dywizjonu 317. Dowodził także eskadrą zwaną Cyrkiem Skalskiego w Tunezji, brytyjskim dywizjonem 601 na Malcie oraz 133 Polskim Skrzydłem Myśliwskim.

Po powrocie do Polski skazany na karę śmierci. Wyrok zmieniono na dożywocie, został zrehabilitowany w 1956 roku. Odznaczony m.in. Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Krzyża Grunwaldu III Klasy, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, czterokrotnie Medalem Lotniczym, brytyjskimi i Distinguished Service Order, Defence Medal i trzykrotnie Distinguished Flying Cross. W chwili śmierci miał 89 lat został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*