Oktoberfest

12 października 1810 roku odbył się pierwszy Oktoberfest

Tego dnia 1810 roku odbył się pierwszy Oktoberfest

Oktoberfest to powszechnie znane dożynki chmielne, które niemal rok w rok odbywają się Monachium Pierwszy Oktoberfest odbył się 12 października 1810 roku. Z czego wynika tradycja corocznej zabawy piwnej?

Festyny piwne, były w Bawarii organizowane od wielu lat. Ich podstawowym celem było wydanie piwa z minionego sezonu, jeszcze przed rozpoczęciem warzenia nowego. Wynikało to z Bawarskiego Prawa Czystości, według którego piwo można warzyć jedynie od 29 września do 23 kwietnia.

Oktoberfest w Monachium w Bawarii organizowany jest na przełomie września i października (czyli na koniec starego sezonu warzelniczego) i uznawany jest za jeden z największych na świecie festynów ludowych. W trakcie festiwalu spożywane jest średnio pięć milionów litrów piwa podawanych w tzw. Massach (są to litrowe kufle).

Oktoberfest gości w Monachium już przeszło 200 lat i stanowi nierozerwalną część bawarskiej tradycji. Pierwszy festyn zorganizowany został z okazji ślubu księcia Ludwika, późniejszego króla Bawarii i księżniczki Therese von Sachsen – Hidburghausen. Uroczystości towarzyszące ceremonii zaślubin odbyły na łąkach przed murami miasta (dzisiaj noszą one nazwę „Błoni Teresy”), a były to wyścigi konne.

Charakter zawodów zorganizowanych w stylu starożytnych igrzysk olimpijskich był wynikiem zafascynowania księcia Ludwika starożytnością. Późniejsze festyny były połączeniem zakończenia okresu warzelniczego i rocznicy ślubu księcia Ludwika.

Pierwszy raz zrezygnowano z organizacji Oktoberfest w Monachium w 1813 roku, kiedy Bawaria uwikłana była w wojny napoleońskie. Kolejne przerwy nastąpiły w 1854 i 1873 roku ze względu na epidemię cholery. W 1866 z powodu wojny siedmiotygodniowej i 1870 przez wybuch wojny francusko-pruskiej.

Comments are closed.