10 sierpnia 1109 roku miała miejsce bitwa pod Nakłem

Tego dnia 1109 roku miała miejsce bitwa pod Nakłem. Książę Bolesław Krzywousty pokonał w bitwie Pomorzan i zajął gród Nakło

Bitwa pod Nakłem w 1109 roku miała miejsce w trakcie podboju Pomorza przez Bolesława Krzywoustego.

Od samego początku aktywności politycznej księcia wyprawy pomorskie stanowiły bardzo istotny element, który miał na celu pozyskanie elit politycznych. W ówczesnych realiach był to jedyny możliwy kierunek ekspansji. W początkowym okresie owe najazdy miały charakter czysto łupieżczy. W trakcie wypraw, które były organizowane w latach 1102 – 1109 Bolesław opanował ważniejsze grody nad Notecią skąd podejmował ataki dochodząc aż do ujścia Parsęty.

Po wojnach z królem niemieckim Henrykiem V i zawarciu układów z Czechami polityka wobec Pomorza zmieniła się. Łupieżcze wyprawy zastąpił podbój, który miał na celu zajęcie tych ziem i przyłączenie ich do państwa księcia Bolesława. W tej fazie walk bardzo ważne znaczenie miało właśnie zdobycie grodu w Nakle, co pozwoliło na toczenie długoletnich walk zakończonych dopiero w 1119 roku uwięzieniem jednego z miejscowych z książąt i wygnaniem drugiego. W ten sposób Krzywousty przyłączył do swego państwa całe Pomorze Nadwiślańskie.

To tylko krótki wpis w kalendarium. Może zerkniesz też TUTAJ? Przeczytasz tu o testamencie Bolesława Krzywoustego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*