Tego dnia 1994 roku w Afganistanie pojawiło się nowe ugrupowanie, talibowie
Talibowie to ugrupowanie islamistyczne, które pojawiło się jesienią 1994 roku.
Afganistan roku 1994 to jedno z najgorszych miejsc na świecie tamtych lat. Zniszczone przez kolejne lata wojny. Ponad milion Afgańczyków zginęło w czasie walk, kilka milionów wyemigrowało. Zdewastowane były miasta i wsie. Krajem rządzili lokalni watażkowie prowadzący kryminalne i despotyczne rządy. Panowała anarchia.
Wtedy pojawili się talibowie…
Wokół ich pojawienia się narosło wiele opowieści. Jedna przykładowo opowiadała o napadniętej rodzinie, która z pomoc poszła do muły Omara, lidera talibów. Ten zebrał swoich ludzi i zabili napastników. Inna mówi o porwanych dziewczynach, które następnie zostały zgwałcone przez oddział lokalnego watażki. Talibowie rozbili oddział, dowódcę powiesili, a dziewczyny uwolnili.
W końcu opowieść z 12 października 1994 roku opowiada że muła Omar umówił się z mafią transportową kontrolującą handel w Afganistanie że zaprowadzi porządek na trasie jej podróży. W okolicy Czamanu talibowie zaatakowali i zwyciężyli w starciu z kontrolującymi do tej pory ten obszar mudżahedinami. Pojawienie się nowe ugrupowania wywołało szok na afgańskiej i światowej scenie politycznej, dla przeciętnych Afgańczyków pojawiła się nadzieja na upragniony pokój i bezpieczeństwo.
19-letnia kariera nowego ugrupowania była zawrotna. Do roku 1998 zdobyli kontrolę nad większością Afganistanu w wojnie domowej z mudżahedinami. Pomimo wciąż trwającej wojny zaprowadzili w Afganistanie swoje porządki, wzorowane na radykalnej odmianie islamu, zerwano z tradycją pasztuńską. Zakazano muzyki, filmów, kobiety nie mogły pojawiać się publicznie bez mężczyzn, w dodatku musiały być w całości zasłonięte, zaś mężczyźni byli bici w przypadku, gdy nie mieli brody.
Gospodarka była głównie oparta na handlu opium. Współpracowali z Al Kaidą, co skończyło się dla nich w 2001 roku atakiem USA i jego sojuszników. Szybko zostali rozbici. Do roku 2005 odbudowali siły, kiedy w końcu przeszli do kontrofensywy, walki z NATO oraz nowym rządem afgańskim, trwają do dziś.
W międzyczasie powstał odłam talibów pakistańskich, który kontroluje przygraniczne z Afganistanem tereny i dokonuję zamachy na siły rządowe oraz szyitów uznawanych za zdrajców islamu.