12 września 1819 roku zmarł Gebhard Leberecht von Blücher

Tego dnia 1819 roku zmarł feldmarszałek Gebhard Leberecht von Blücher

Gebhard Leberecht von Blücher urodził się w 1742 roku w Rostocku. Miał zasłynąć jako „najzagorzalszy ze wszystkich wrogów Napoleona”, przynajmniej w mniemaniu samego Cesarza.

Blücher, choć związany z armią pruską, to okresowo służył również w Szwecji. Brał on udział w kampanii 1806/1807 roku, poddając się Francuzom. W 1809 roku awansowany na generała broni i skierowany do Stargardu. Dążył do modernizacji armii pruskiej na wzorzec francuski.

Od 1813 roku naczelny wódz armii pruskiej, walczył m. in. pod Bautzen, Dennewitz i Lipskiem. W roku następnym walczył na terytorium Francji. Choć przegrał kilka bitew, to związał armię francuską i umożliwił sojusznikom marsz na Paryż, który sam również szturmował, a następnie zdobył.

Najbardziej znany z bitew pod Ligny, którą przegrał, tym samym odsłaniając koncentrujących się Anglików, oraz pod Waterloo. Na pole tej bitwy przybył w jej późniejszej fazie, jednak niezaprzeczalnie jego przybycie zmieniło znacząco wynik starcia, co wg legendy niemieckiej uczyniło go wybawicielem armii sprzymierzonej, a tym samym całej zniewolonej przez Francuzów Europy.

Przez żołnierzy nazywany „marszałkiem naprzód” z powodu jego niezbyt wymagającej taktyki polegającej na ciągłym ataku i marszu.

Umarł w zaciszu domowym w 1819 roku w Krobielowicach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*