13 grudnia 1944 roku zakończyła się bitwa o Metz

Tego dnia 1944 roku zakończyła się bitwa o Metz

Bitwa o Metz trwała od 27 sierpnia 1944 roku. W bitwie starły się wojska amerykańskie z oddziałami Wehrmachtu i Waffen-SS.

Miasto było silnie ufortyfikowane. Dla Niemców Metz było ważnym punktem oporu po tym, jak alianci ruszyli w głąb okupowanej Francji. Miasto zostało ogłoszone „twierdzą” co oznaczało, że żołnierze niemieccy mieli go Bronic do końca. Rozkaz obrony otrzymała 1. Armia niemiecka dowodzona przez generała Otto von Knobelsdorffa.

Amerykanom dopiero po trzech natarciach udało się zdobyć niewielki przyczółek na południe od miasta. We wrześniu do natarcia ruszył XII Korpus amerykański, lecz atak został odparty. Amerykanie ograniczyli się do ataków na małą skalę i patrolowania okolicy. 8 listopada Amerykanie uderzyli od wschodu, doprowadzając do przełamania obrony.

W międzyczasie dowodzenie nad niemieckimi oddziałami przejął Generalleutnant Heinrich Kittel. Amerykanie przypuścili kolejne natarcie i 18 listopada pierwsze oddziały wkroczyły do Metzu. Ciężko raniony Kittel został wzięty do niewoli po tym, jak Amerykanie zajęli szpital wojskowy. Miasto zostało zdobyte, ale poszczególne forty broniły się nadal. Najdłużej wytrzymał Fort Jeanne d’Arc, który skapitulował 13 grudnia.

Zatrzymanie Amerykanów w tym miejscu na trzy miesiące pozwoliło Niemcom lepiej przygotować Dolinę Saary do obrony, co spowodowało, że siły alianckie wkroczyły do Niemiec dopiero w lutym 1945 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*