Pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1930 roku
W 1930 roku pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zorganizował Urugwaj. Wszystkie mecze rozegrano w stolicy kraju Montevideo. Pomysłodawcą Mistrzostw był ówczesny szef FIFA, Francuz Jules Rimet.
Czy wiesz, że mecz piłki nożnej spowodował wybuch wojny?
Idea stworzenia niezależnego turnieju piłkarskiego wynikała z decyzji wykreślenia piłki nożnej z listy dyscyplin igrzysk olimpijskich, które miały odbyć się w 1932 roku w Los Angeles. Od nazwiska pomysłodawcy statuetka Nike, będąca nagrodą dla zwycięskiej drużyny, była potocznie nazywana też Pucharem Rimeta.
Udział w Mistrzostwach
Początkowo FIFA chciała zorganizować mundial w dniu 28 maja 1928. Wybrała Urugwaj jako kraj, który miał zaraz obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. Jednocześnie także dlatego, że ten kraj zgodził się zapłacić składki za uczestnictwo drużyn i zbudować nowy stadion, stadion Centenario. Był to wówczas trudny czas w ekonomicznym kontekście. Kilka miesięcy później miał miejsce październikowy krach na giełdzie 1929 roku.
Wszystkie drużyny zrzeszone w FIFA zostały zaproszone do udziału w konkursie. Jednakże tylko trzynaście z nich przyjęło zaproszenie. Dziewięć z kontynentu amerykańskiego i cztery z kontynentu europejskiego. Były to:
- Urugwaj,
- Argentyna,
- Belgia,
- Rumunia,
- Jugosławia,
- USA,
- Francja,
- Meksyk,
- Paragwaj,
- Peru,
- Boliwia,
- Brazylia,
- Chile.
Pierwsze mecze i pierwsza bramka
Niewiele europejskich zespołów zgadza się na udział. Wynika to ze względu na czas trwania rejsu, który wynosił dwa tygodnie. Pierwsze dwa mecze Mistrzostw Świata odbyły się jednocześnie. Francja wygrała z Meksykiem 4:1, a Stany Zjednoczone nad Belgią 3:1.
Pierwszą bramkę w rozgrywkach strzelił Francuz Lucien Laurent. Dwóch wielkich faworytów turnieju, Urugwaj i Argentyna, bez problemu zakwalifikowało się do finału. Argentyńczycy po przerwie prowadzili 2:1, ale Urugwajczykom udaje się odwrócić grę w drugiej połowie strzelając trzy gole, by ostatecznie wygrać 4:2 przed prawie 70 000 kibiców.
Osiemnaście meczy oglądało na żywo łącznie około 500 000 ludzi.
Fot.: Replika Pucharu Rimeta, nagrody przyznawanej zwycięzcom mundialu.