13 września 1195 roku miała miejsce nierozstrzygnięta bitwa nad Mozgawą

W bitwie starły się siły małopolskie pod wodzą palatyna krakowskiego Mikołaja Gryfity i wielkopolskie dowodzone przez samego księcia Mieszka III Starego.

W 1194 niespodziewanie umarł książę krakowski Kazimierz II Sprawiedliwy. W Krakowie dokonano elekcji jego małoletniego syna – Leszka Białego. Z powodu młodego wieku księcia ustanowiono, że rządy regencyjne sprawować będzie jego matka Helena wraz z biskupem Pełką i palatynem Mikołajem. Nikt już nie zamierzał szukać księcia seniora, pomijając potomstwo zmarłego Kazimierza.

Jednak książę wielkopolski Mieszko III Stary postanowił zbrojnie upomnieć się o Małopolskę, dlatego wraz z synami ruszył na Kraków. Do bitwy doszło niedaleko Jędrzejowa, nad rzeczką Mozgawą. Wojska księcia Mieszka zostały pobite przez palatyna krakowskiego. Sam Mieszko został ciężko ranny, a jego syn Bolesław zginął.

Co ciekawe, księcia zawiódł jego śląski sojusznik Mieszko Plątonogi, który spóźnił się ze swoją armią na bitwę. Nie zdążył na nią również idący z pomocą palatynowi Mikołajowi wojewoda sandomierski Goworek. Między spóźnialskimi doszło do kolejnej bitwy. Plątonogi pokonał Goworka i wziął go do niewoli. Mimo tego, żadna ze stron nie miała wystarczająco siły, aby podjąć rozstrzygającą walkę. Książę Mieszko zawrócił więc do Wielkopolski nie nękany po drodze przez nikogo.

Zdjęcie: Mieszko III Stary i Leszek Biały – obraz Jana Matejki. Źródło: Wikimedia commons.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*