Mapa przedstawiająca obronę Palmir

21 września 1939 roku rozpoczęła się obrona Palmir

Tego dnia 1939 roku rozpoczęła się obrona Palmir

Obrona Palmir to działania wojenne mające doprowadzić do obrony składów amunicyjnych w Palmirach znajdujących się w Puszczy Kampionskiej przed atakiem Niemców. Składnicy broniła sformowana kilka dni wcześniej Grupa Palmiry pod dowództwem pułkownika Juliana Skokowskiego.

21 września do ataku ruszyły oddziały niemieckiej 29. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej oraz część 1. i 2. Dywizji Lekkich. Natarcie niemieckie odparto wiec od godziny 15:00 do zmierzchu polskie stanowiska były ostrzeliwane przez niemiecką artylerię.

Wieczorem do Palmir wraz z grupą swoich oficerów sztabowych przybył generał Mikołaj Bołtuć, który przywiódł ze sobą resztki 68. Pułku Piechoty i 69. Pułku Piechoty z 17. Dywizji Piechoty oraz I batalion 14. Pułku Piechoty. Ogółem siły te liczyły jedynie ok. 600 ludzi.

W Janówku  kompania porucznika Skrzydły rozbiła oddział 29. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej zabijając przy tym 36 niemieckich żołnierzy tracąc 8 własnych. Po zmierzchu generał Bołtuć nie widząc sensu dalszej obrony składnicy wydał rozkaz opuszczenia jej.

Zaproponował pułkownikowi Skokowskiemu przebicie się do Warszawy z nastaniem nocy i że o godz. 21.00 będzie oczekiwał na skrzyżowaniu szos Łomna-Palmiry. Część oficerów załogi składnicy opowiadała się za dalszą obroną ostatecznie podjęto decyzję o dołączeniu do wojsk generała Bołtucia. Żołnierze opuścili składnice w dwóch grupach i o godzinie 3:00 w nocy nawiązały kontakt z generałem Bołtuciem.

22 września pod Łomiankami Górnymi Polacy zostali zaskoczeni przez nieprzyjaciela. Po ciężkich walkach zginął m.in. generał Bołtuć, major Juniewicz i rotmistrz Zachoszcz. Podpułkownik Topczewski przejął dowodzenie nad zdziesiątkowanymi oddziałami i przebił się z nimi do Warszawy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*