3 czerwca 1880 roku Alexander Graham Bell i jego asystent Charles Summer Tainter przeprowadzili pierwszą na świecie bezprzewodową rozmowę telefoniczną przy użyciu Fototelefonu

 Próby dokonali w Waszyngtonie. Tainter przekazał wiadomość kierując wiązkę światła z dachu Franklin School do laboratorium Bella oddalonego o około 200 metrów. Wynalazek fototelefonu, używający światła do transmisji dźwięku był przez samego wynalazcę określony mianem „największego osiągnięcia”. W ostatnim wywiadzie przed śmiercią Alexander Graham Bell fototelefon opisał jako jego „najwspanialszy wynalazek, (…) większy niż telefon”.

Światło jako środek komunikacji wykorzystywano od wieków, jednak to wynalazek Bella znacznie przyczynił się do rozwoju komunikacji – koncepcję przekazywania danych przy pomocy światła zrewolucjonizował wynalazek lasera, rozwijany od lat 60-tych. Współcześnie za pomocą światła można przekazywać pakiety danych na odległość kilku kilometrów z przepustowością do 2,5 Gb/s (gigabitów na sekundę – przykładowo: 900MB danych przekażemy w ciągu 3 sekund).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*