obrona twierdzy brzeskiej

14 września 1939 roku rozpoczęła się obrona twierdzy brzeskiej

Tego dnia 1939 roku rozpoczęła się obrona twierdzy brzeskiej

Obrona twierdzy brzeskiej rozpoczęła się w trakcie kampanii wrześniowej 14 września 1939 roku. Trwała do 17 września.

Do obrony twierdzy jej nowy dowódca generał Konstanty Pilsowski mający do dyspozycji około 2,5 tys. żołnierzy zorganizował zgrupowanie „Brześć” liczące sześć batalionów, w tym trzy piechoty, dwa wartownicze i jeden saperów oraz jeden dywizjon artylerii, dwie kompanie czołgów wolnobieżnych składające się z 30 przestarzałych Renault FT-17, dwa pociągi pancerne nr 53 i 55, jedną baterie artylerii przeciwlotniczej. Polacy nie posiadali broni przeciwpancernej.

14 września 77 czołgów z 10 Dywizji Pancernej generała Ferdinanda Schaala próbowały zdobyć twierdzę z marszu, Polacy odparli atak ponosząc ciężkie straty. Niemcy rozpoczęli ostrzał artyleryjski twierdzy oraz bombardowanie z powietrza.
16 września w kolejnym natarciu 10 Dywizję Pancerną wsparła 20 Dywizja Zmotoryzowana porucznika von Wiktorina. W tym szturmie śmierć poniósł adiutant generała Heinza Guderiana dowódcy XIX Korpusu Pancernego. Atak ponownie został odparty przez obrońców.

17 września w nocy na rozkaz generała Pilsowskiego w kierunku na Terespol wycofało się potajemnie zgrupowanie „Brześć”. Odwrót osłaniał 82 Pułk Piechoty kapitana Wacława Radziszewskiego, który nie wycofał się lecz zajął fort nr.5. Po odkryciu tego faktu przez Niemców i odrzuceniu ich propozycji poddania się Wehrmacht 19 września rozpoczął ostrzał artyleryjski fortu. Trzy dni później ostrzał rozpoczęły również oddziały sowieckie z 29 Brygady Pancernej dowodzonej przez kombriga Siemiona Kriwoszeina. W nocy z 26 na 27 września obrońcy opuścili potajemnie fort. Straty Polaków to około 1000 zabitych, rannych lub wziętych do niewoli oraz 15 zniszczonych czołgów. Straty niemiecko – sowieckie są nieznane.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*