Zmarł Włodzimierz Chojnacki, jeden z ostatnich pilotów Dywizjonu 303

W Melbourne (Australia) w nocy z 1 na 2 października, około godziny pierwszej zmarł Włodzimierz Chojnacki, pochodzący z Poznania pilot słynnego Dywizjonu Myśliwskiego 303, który bohatersko bronił nieba nad Anglią w 1940 roku. Do okrągłych stu lat zabrakło mu nieco ponad miesiąc.

Przyszedł na świat 19 listopada 1914 roku w Poznaniu, i tu w aeroklubie próbował swoich sił w lotnictwie. Po upadku Polski w 1939 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie po przeszkoleniu na brytyjskich samolotach, sam podjął pracę instruktora. Włodzimierz Chojnacki chciał jednak latać bojowo i w 1941 roku trafił do legendarnego 303 Dywizjonu Myśliwskiego.

Pilotował samoloty Supermarine Spitfire Mk. Vb i Vc. Za udział w rajdzie na francuski port Dieppe w sierpniu 1942 roku (Operation Jubilee) został odznaczony Krzyżem Walecznych osobiście przez prezydenta RP Władysława Raczkiewicza.

Do 1946 roku służył w lotnictwie, odszedł z niego mając ponad trzy tysiące godzin spędzonych w

powietrzu. Ostatecznie po zakończeniu wojny nie mogą wrócić do kraju, wyjechał do Australii gdzie zamieszkał z o dwa lata młodszą żoną Joan, poznaną w Lincolnshire, która służyła w czasie wojny w Pomocniczej Służbie Kobiet. W nowym kraju posługiwał się niezmienionym nazwiskiem Don Merrill.

Spośród pilotów Dywizjonu 303 żyje jeszcze Witold Herbst, autor „Podniebnej kawalerii”, kóry mieszak w Stanach Zjednoczonych.

 

AW

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*