16 czerwca 1775 roku rozegrała się bitwa o Bunker Hill

Tego dnia 1775 roku rozegrała się bitwa o Bunker Hill podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Bitwa o Bunker Hill to starcie podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Rebelianci amerykańscy pod dowództwem płk. Williama Prescotta rozpoczęli w nocy 16 czerwca kopanie rowów i budowę umocnień w okolicy Breed`s Hill i Bunker Hill. Oba wzgórza znajdowały się na półwyspie Charlestown, który był otoczony przez jednostki brytyjskie.

Rankiem Brytyjczycy dostrzegli budowę umocnień i rozpoczęli ostrzał z okrętów HMS „Lively” i HMS „Somerset”. Nie przyniósł on oczekiwanego rezultatu, więc zdecydowano się na transport żołnierzy na ląd w celu rozstrzygnięcia starcia z wykorzystaniem piechoty. Amerykanie zażądali przysłania posiłków, lecz okazały się one marginalne.

Armią brytyjską dowodził gen. William Howe. Jego wojska przeprowadziły trzy ataki na pozycje rebeliantów. Dopiero trzeci okazał się skuteczny i pozwolił na zniszczenie i zajęcie amerykańskich pozycji. Do klęski żołnierzy zbuntowanych 13 kolonii przyczynił się także brak zorganizowanej armii, a także niewystarczające zapasy amunicji.

Odniesione przez brytyjską armię zwycięstwo zostało przypłacone ogromnymi stratami. Zginęło ok. 230 ludzi, a ponad 800 zostało rannych. W szeregach amerykańskich było 140 zabitych i ok. 270 rannych. Anglicy nie zdołali odeprzeć oblężenia prowadzonego przez wojska rebelianckie. Bitwa mimo sukcesu nie przyniosła więc żadnych większych korzyści.

2 komentarze

  1. Bardzo interesujące :wojna secesyjna (utrwalona nazwa w historii) to wojna w latach 61-65 XIX w między Konfederatami i Unionistami.
    Tu się dowiadujemy, że 90 lat wcześniej… Warto się uczyć historii nim chwyci się zaa pióro…

    • Szanowny Panie. W artylule jest opisywane wydarzenie z wojny o niepodległość USA. Bitwa o Bunker Hill miała miejsce w 1775 podczas oblężenia Bostonu, wiec nie ma błedu. Z wyrazami należnego szacunku