17 czerwca 1885 roku do nowojorskich wybrzeży dobiła Statua Wolności

Statua Wolności – Pomnik podzielony na części został przetransportowany przez Atlantyk za pośrednictwem francuskiego statku.

Statua Wolności była darem francuskiego rządu dla Amerykanów w setną rocznicę uchwalenia przez nich Deklaracji Niepodległości. Ponadto gest ten miał na celu upamiętnienie sojuszu amerykańsko-francuskiego z czasów walk kolonistów o suwerenność. Statua Wolności została zaprojektowana i stworzona przez francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste’a Bartholdiego. Spory udział w całym projekcie miał również słynny Gustave Eiffel, który był odpowiedzialny za konstrukcję. Stworzony przez nich posąg miał 46,5 m wysokości i 11 m szerokości. Przedstawiał on kobietę trzymającą w prawej ręce pochodnie, a w lewej tablicę z wyrytym napisem JULY IV MDCCLXXVI (4 lipca1776). Statua została wzniesiona we Francji, po czym została podzielona na fragmenty i wysłana do Stanów Zjednoczonych drogą morską.

Odsłonięcie figury miało miejsce 28 października 1886 roku, a dokonał go ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Grover Cleveland.

Grafika: okładka dziennika „Frank Leslie’s Illustrated Newspaper” ; w prawym, górnym rogu Frédéric Auguste Bartholdi

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*