Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

17 października 1941 roku Luksemburg został sklasyfikowany przez władze nazistowskie jako Judenfrei, czyli teren wolny od Żydów

17 października 1941 roku Luksemburg został sklasyfikowany przez władze nazistowskie jako Judenfrei, czyli teren wolny od Żydów

Luksemburg był pierwszym celem kampanii francuskiej, w czasie której III Rzesza złamała także neutralność Belgii i Holandii. Księstwo zostało opanowane w ciągu kilku godzin. 14 sierpnia 1940 roku wcielono je do Niemiec.

Termin Judenfrei pojawił się już w XIX wieku w Prusach, a następnie w Austrii, jednak dopiero naziści zaczęli konsekwentnie używać go do realizacji założeń swojej polityki. Pierwszym terenem sklasyfikowanym jako wolny od Żydów, było niemieckie miasto Gelnhausen ( 1 listopada 1938 roku), kolejnym Bydgoszcz ( w grudniu 1939 roku). Luksemburg jako trzeci w kolejności był jednocześnie pierwszym państwem uznanym za Judenfrei. 

Klasyfikacja Judenfrei dotyczyła także, w węższym zakresie propagandowym, organizacji oraz instytucji publicznych i prywatnych . Znaków z informacją „wolny od Żydów” używali między innymi niektórzy właściciele hotelów czy NSDAP.

Na zdjęciu: Znaczek jednego z hoteli we Frankfurcie z użytym terminem „Judenfrei”

PartnerzyPrzewiń do góry