Dzień 17 września – rocznica agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r. – został ustanowiony przez Sejm Dniem Sybiraka. Projekt przyjęto przez aklamację.
W uchwale zapisano: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość.”
Polacy zsyłani byli na Syberię już od XVII wieku (konfederaci barscy – około 10 tys. osób). Następnie ten sam los spotkał uczestników powstania kościuszkowskiego, listopadowego (około 50 tys. osób) i styczniowego (40 tys. osób). Zsyłani byli także działacze niepodległościowi z początku XX wieku, między innymi Józef Piłsudski. Po 17 września 1939 r. nastąpiły masowe deportacje na Syberię i do Kazachstanu (1,5 mln osób). O tych wszystkich faktach przypomnieli pomysłodawcy uchwały, posłowie PiS.
W tym roku przypada również 85. rocznica powstania Związku Sybiraków, założonego w 1928 r. Ma on na celu upamiętnianie losów zesłańców, kultywowanie wartości patriotycznych, opiekę nad grobami, a także działalność charytatywną.
Zdjęcie z nagłówka: Model rampy załadowczej z oryginalnym parowozem i doczepionymi wagonami typowego składu zsyłkowego na Syberię, ekspozycja w Szymbarku. Źródło: wikimedia commons
Anna Stypułkowska