18 września 1939 roku zakończyła się bitwa pod Kobryniem

Kobrynia broniła wsparta artylerią 60 Dywizja Piechoty pod dowództwem pułkownika Adama Eplera. 14 września niemieckie lotnictwo zbombardowało miasto. 16 września generał Heinz Guderian skierował 2 Dywizje Pancerną na Kowel, a 3 Dywizję Pancerną na Włodawę. 2 Dywizji Pancernej na drodze stanęła dywizja pułkownika Eplera. 17 września pod Chwedkowicami polskie rozpoznanie nawiązało ogień z rozpoznaniem niemieckim. Pod Rykowicami nad rzeką Trościanka Niemcy natknęli się na batalion 83 Pułku Piechoty, który zatrzymał ich natarcie. W nocy Polacy wycofali się z Rykowic na główna pozycję obrony pułku.

18 września ruszyło niemieckie natarcie na Kobryń. Polskich żołnierzy wspierały: kompania ochotnicza sformowana z uczniów kobryńskiego gimnazjum (członkowie „Strzelca”), żołnierze Legii Akademickiej przybyli do Kobrynia oraz funkcjonariusze Policji Państwowej z Kobrynia i Brześcia. Po całodziennej walce wieczorem obrońcy dostali rozkaz opuszczenia miasta i wycofania się na południe pod Dywin i skoncentrowania się w tamtejszych lasach. Straty obu stron są nieznane.

Niemcy wkroczyli do opuszczonego przez Polaków miasta lecz opuścili go już 21 września kiedy to na mocy Paktu Ribbentrop-Mołotow miasto zajęły wojska sowieckie. W okolicach miasta doszło do walk z bandami antypolskimi. Wielu żołnierzy z 83 Pułku Piechoty wpadło w ręce powstańców sowieckich pod dowództwem Sawy Droniuka, zostali oni później wymordowani przez Ukraińców.

(Na zdjęciu: Pułkownik Adam Epler dowódca 60 Dywizji Piechoty. Źródło zdjęcia: Wikipedia).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*