bitwa pod Trafalgarem na obrazie

21 października 1805 roku miała miejsce bitwa pod Trafalgarem

Tego dnia 1805 roku miała miejsce bitwa pod Trafalgarem

Bitwa pod Trafalgarem to starcie pomiędzy francusko-hiszpańską flotą admirała Villeneuva (33 okręty), a brytyjskimi siłami admirała Horatio Nelsona (27 okrętów).

Do bitwy doszło w wyniku dążenia Napoleona do inwazji na Anglię, której warunkiem było posiadanie floty w Kanale La Manche. Ta jednak była rozproszona po portach całego świata. Należało więc ją zebrać, unikając starcia z Royal Navy oraz poprowadzić ku Europie.

Największy oddział francusko-hiszpański admirała Villeneuv’a i Hiszpana Graviny, wyruszył w kierunku Ameryki Łacińskiej. Zmylił blokadę brytyjską, jednak nie przedostał się przez patrole kontrolujące wody na zachód od Hiszpanii (bitwa morska pod Finisterre) i skierowała się do Kadyksu.

Była tam blokowana przez ponad 2 miesiące, ale Napoleon, nie zważając na silne zgrupowanie brytyjskich okrętów, rozkazał jej opuścić port. Villeneuve był temu przeciwny, ale gdy dowiedział się, że Napoleon zadecydował odebrać mu dowództwo, wyruszył w morze. Nad ranem 21 października obie floty się spotkały, a niekorzystny wiatr nie pozwolił Francuzom na ucieczkę.

W obu armadach marynarze szykowali się więc do bitwy.

O godzinie 12:00 Nelson zaatakował wroga dwiema kolumnami, które miały po swojej stronie niekorzystny wiatr i płynęły w poprzek szyku francusko-hiszpańskiego. Gdy po godzinie udało im się przerwać linie francuskie, wywiązały się serie pojedynczych starć, w których górowali Anglicy. Flagowy okręt Nelsona, Victory, znalazł się pod ostrzałem francuskich Buceantre i Redoutable.

Strzelcy z tego ostatniego razili Anglików ogniem z borni pokładowej. Łatwy cel stanowił dla nich wyróżniający się ubiorem Nelson. Około godziny 13:00 został on śmiertelnie postrzelony i kazał się znieść pod podkład, by żołnierze go nie zobaczyli.

Gdy umierał o godzinie 16:30, bitwa była już prawie zakończona. Royal Navy górowała nad Francuzami, którzy stracili 5 000 ludzi oraz 7 000 wziętych do niewoli. Straty Anglików szacuje się na około 1 000 ludzi. Po tej ostatniej wielkiej bitwie żaglowców, Napoleon nie zaniechał co prawda prób wysadzenia desantu na wybrzeżach Albionu, ale nastąpił okres hegemonii Wielkiej Brytanii na morzach, a pierwsze próby jej podważenia miały miejsce dopiero w 100 lat później.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*