Lord admirał Horatio Nelson

29 września 1758 roku urodził się Horatio Nelson

Tego dnia 1758 roku urodził się Horatio Nelson

Horatio Nelson to brytyjski admirał, który zasłużył się pokonując francuską flotę dwukrotnie.

Urodził się 29 września 1758 roku w Burnham Thorpe. Karierę marynarską rozpoczął już w wieku 12 lat, zaciągając się do Royal Navy, gdzie pod dowództwem wuja, kapitana Maurice’a Sucklinga brał udział w ekspedycjach do Indii Wschodnich.

Już w roku 1777 zdał egzamin na porucznika, oraz otrzymał komendę nad fregatą HMS Lowestoffe. W dwa lata później otrzymał stopień komandora i przydział na 32-działowa fregatę HMS Hinchinbrooke. Rok 1787 przyniósł młodemu kapitanowi przeniesienie do rezerwy.

Do służby powrócił dopiero w 1793 roku, jako dowódca 62-działowego okrętu liniowego HMS Agamemnon, W czasie ataku na miejscowość Calvi na Korsyce, trafiony odłamkiem utracił wzrok w prawym oku.

4 lata później, w czasie bitwy morskiej z okrętami hiszpańskimi, u przylądka Świętego Wincentego, dowodząc strażą tylną, złamał rozkaz przełożonych i samowolnie zaatakował przeważającego liczebnie przeciwnika, przynosząc Brytyjczykom zwycięstwo.

W nagrodę za to zwycięstwo otrzymał Order Łaźni.

W lipcu tego samego roku w czasie ataku na port Santa Cruz na Teneryfie został postrzelony w prawe ramię, co doprowadziło do jego późniejszej amputacji. Nie przeszkodziło to jednak Nelsonowi na rozbicie rok później francuskiej floty w delcie Nilu.

Nagroda za to zwycięstwo była nominacja na wiceadmirała.

Śmierć temu wybitnemu dowódcy przyniosła – zwycięska zresztą – bitwa pod Trafalgarem 21 października 1805 roku. Wtedy jako kapitan żaglowca HMS Victory rozgromił połączone floty Hiszpanii i Francji. W czasie bitwy został jednak postrzelony w kręgosłup. Zmarł kilka godzin później.

Jego szczątki spoczywają w katedrze świętego Pawła w Londynie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*