Pomordowani niemieccy cywile po masakrze w Nemmersdorf

21 października 1944 roku miała miejsce masakra w Nemmersdorf

Tego dnia 1944 roku miała miejsce masakra w Nemmersdorf w Prusach Wschodnich. Żołnierze Armii Czerwonej dokonali zbrodni wojennej na niemieckiej ludności

Masakra w Nemmersdorf, czy zbrodnia w Nemmersdorf to określenie na wymordowanie niemieckiej ludności cywilnej w tej miejscowości przez żołnierzy Armii Czerwonej.

21 października 1944 roku oddziały 11. Gwardii, podczas pierwszego ataku na Prusy Wschodnie, zajęły miejscowość Nemmersdorf, w której były głównie dzieci i kobiety. Po dwóch dniach Niemcom udało się odbić miejscowość, na miejscu odkryli trupy ok. 70 mieszkańców brutalnie zamordowanych.

Po przeniesieniu ciał, na pobliskim cmentarzu dokonano obdukcji, na podstawie której stwierdzono, że ofiary były przed śmiercią ofiarą gwałtów i tortur.

Zbrodnię wykorzystał Joseph Goebbels w swojej propagandzie, rozpoczynając kampanie nakręcania strachu przed wkraczającą na terytoria niemieckie Armią Czerwoną. Dodatkowo jeszcze wyolbrzymiając okrucieństwa z Nemmersdorf. Wśród niemieckiej ludności rozszerzyła się panika.

Dla Niemców miejscowość pozostaję symbolicznym dowodem, że także oni byli ofiarami wojny.

3 komentarze

  1. A cała owa historia to zwykła mistyfikacja co już obecnie jest wiadome na podstawie analiz dzienników bojowych jednostek biorących udział w odbicu miejscowości. Dzienniki oddziałów które brały BEZPOŚREDNI udział w odbiciu Nemmersdorf absolutnie nic nie wspominają o jakiś zgwałconych czy torutrowanych ofiarach cywilnych lecz wyłącznie o poległych cywilach a nie ma wątpliwości że gdyby owe zdarzenia mialy miejsce to w dziennikach by sie znalazły.
    Dziś juz wiadomo, że ofiary do zdjęć zostały przez służby Goebbelsa „przygotowane” i właściwie ucharakteryzowane oraz ułożone. Co ciekawe dzienniki boowe jednostek wymieniają np kilka ciał w tym kobiet w jedenym z budynków a dopiero późniejsze zdjęcia i opisy informują, że był zgwałcone i obnażone, podczas gdy na dziś już znanych zdjęciach wykonanych przez żołnierzy odbijających miejscowość żadne ciała nie były obnażone i wszystkie wyglądały na zwykłe przypadkowe ofiary walk.

  2. A na koniec można dodać : kto sieje wiatr ten zbiera burzę! Czego szkopy oczekiwały? Hołdu? Pomijam że sowieci to taka sama dzicz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*