29 października 1897 roku urodził się Joseph Goebbels

Tego dnia 1897 roku urodził się Joseph Goebbels

Joseph Goebbels urodził się w Rheydt. We wczesnej młodości odebrał staranne katolickie wychowanie, uwiecznione ukończeniem w 1916 roku katolickiego gimnazjum. Wtedy też zgłosił się do wojska, jako poborowy.

Został jednak odrzucony ze względu na towarzyszący mu od dziecka zespół stopy końsko-szpotawej, uniemożliwiający mu normalne chodzenie. Do końca życia nosił specjalną metalową obręcz na nodze i obuwie umożliwiające mu poruszanie się na krótszej nodze.

W wyniku odrzucenia podczas poboru, podjął studia na Uniwersytecie w Bonn, gdzie studiował literaturę. Następnie studiował w Freiburgu, gdzie ukończył filozofię. Kolejnym krokiem było napisanie w 1921 roku, na uniwersytecie w Heidelbergu pracy doktorskiej. Rok później przystąpił do ruchu nazistowskiego jako dziennikarz i publicysta.

W 1923 roku wstąpił do NSDAP, by już w trzy lata później zostać gauleiterem Berlina. W 1930 roku został kierownikiem działu propagandy NSDAP, wtedy też założył pismo „Der Angriff„, które ukazywało się przez trzy kolejne lata.

Po zwycięskich wyborach w 1933 roku, Goebbels został odwołany z pełnionej od 1928 roku funkcji posła Reichstagu i nominowany na urząd Ministra Propagandy, Oświecenia Publicznego i Informacji. Rok 1944 przyniósł mu nominację na kolejne stanowiska.

Został mianowany Pełnomocnikiem Rzeszy ds. Totalnej Mobilizacji oraz Komisarzem Obrony Berlina. Pomimo zbliżającej się klęski Rzeszy, był zwolennikiem kontynuowania walki za wszelką cenę bez względu na ilość ofiar cywilnych. Po samobójstwie Hitlera, Goebbels jako bezpośredni spadkobierca wodza, objął urząd Kanclerza Rzeszy.

1 maja 1945 roku doprowadził do zamordowania swoich dzieci i żony, po czym popełnił samobójstwo, unikając w ten sposób dostania się w ręce wojsk alianckich.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*