Paweł Wieczorkiewicz

23 marca 2009 roku zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz

Paweł Wieczorkiewicz był wybitnym historykiem sowietologiem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Jego spostrzeżenia były często kontrowersyjne ale zarazem wnoszące powiew świeżości w postrzeganie wielu tematów. Uważał, że wywołanie Powstania Warszawskiego było zbrodnią, a osoby z AK odpowiedzialne za to powinny zostać rozstrzelane. Podejrzewał, że generał Anders podczas uwięzienia na Łubiance został agentem radzieckim. Jednak to, które wzbudzało najwięcej kontrowersji dotyczyło sojuszu z III Rzeszą. Profesor uważał, że Polska powinna iść na układ z III Rzeszą, czyli pozwolić na przyłączenie i tak niemieckiego Gdańska do Rzeszy oraz wspólnie uderzyć na ZSRR.

„Historyk, humanista, intelektualista powinien być w pierwszej kolejności nonkonformistą.”

„Historyk, który mówi krytycznie o tak zwanej spiskowej teorii dziejów, jest historykiem niepoważnym, hołdującym historii dla idiotów lub prostaczków, którzy wierzą w to, co widzą w telewizji i czytają w gazetach. Jest bowiem historia prawdziwa i historia medialna, fasadowa. Ta prawdziwa w dużej mierze toczy się za kulisami. A za nimi działają przede wszystkim tajne służby.”

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który został nadany za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski.

Autor wielu monografii i artykułów naukowych.
Fot. Facebook

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*