Paweł Wieczorkiewicz

23 marca 2009 roku zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz

Tego dnia 2009 roku zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz

Paweł Wieczorkiewicz był wybitnym historykiem sowietologiem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Jego spostrzeżenia były często kontrowersyjne, ale zarazem wnoszące powiew świeżości w postrzeganie wielu tematów.

Uważał, że wywołanie powstania warszawskiego było zbrodnią, a osoby z AK odpowiedzialne za to powinny zostać rozstrzelane. Podejrzewał, że generał Anders podczas uwięzienia na Łubiance został agentem radzieckim. Jednak to, które wzbudzało najwięcej kontrowersji dotyczyło sojuszu z III Rzeszą. Profesor uważał, że Polska powinna iść na układ z III Rzeszą, czyli pozwolić na przyłączenie i tak niemieckiego Gdańska do Rzeszy oraz wspólnie uderzyć na ZSRR.

Historyk, humanista, intelektualista powinien być w pierwszej kolejności nonkonformistą.

Historyk, który mówi krytycznie o tak zwanej spiskowej teorii dziejów, jest historykiem niepoważnym, hołdującym historii dla idiotów lub prostaczków, którzy wierzą w to, co widzą w telewizji i czytają w gazetach. Jest bowiem historia prawdziwa i historia medialna, fasadowa. Ta prawdziwa w dużej mierze toczy się za kulisami. A za nimi działają przede wszystkim tajne służby.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który został nadany za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski.

Autor wielu monografii i artykułów naukowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*