W dniach 26 lutego – 2 maja 2015 w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie prezentowana wystawa prac Olgi Boznańskiej.
W rocznicę 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci Olgi Boznańskiej Muzeum Narodowe w Warszawie zaprezentuje twórczość jednej z najbardziej cenionych polskich malarek, zaliczanych do ścisłego grona najwybitniejszych artystek europejskich. Olga Boznańska pozostawiła po sobie bogatą spuściznę artystyczną, a jej prace reprezentują polską sztukę przełomu XIX i XX wieku. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie, odebrała tam wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium. Zachęcona sukcesami, w 1898 roku osiadła w Paryżu – artystycznej stolicy świata, gdzie rozwinęła się jej kariera portrecistki.
Na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie zaprezentowanych zostanie blisko 180 dzieł, w tym około 150 prac Boznańskiej z różnych okresów jej twórczości. Obok nich zobaczymy 30 obrazów innych artystów, zarówno tych, z którymi Boznańska bywała tradycyjnie konfrontowana, jak i innych – ich dzieła tworzą nowe, często zaskakujące konteksty dla twórczości malarki. Zestawienie obrazów Boznańskiej z arcydziełami takich twórców, jak Velázquez, Whistler, Manet, Carrière, Vuillard ze zbiorów Muzeum Orsay, Tate Gallery czy Muzeum Thyssen-Bornemisza oraz z drzeworytami japońskimi posłuży ukazaniu filiacji i powiązań jej twórczości ze sztuką światową. Na wystawie przedstawione zostaną najsłynniejsze dzieła Boznańskiej, pochodzące z polskich zbiorów publicznych, m. in. z Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Kielcach oraz Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Po raz pierwszy w Polsce zaprezentujemy dzieła Boznańskiej z kolekcji Muzeum Orsay w Paryżu, Muzeum Émile’a Verhaerena w Belgii, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Galerii Ca’ Pesaro w Wenecji, Telfair Museum of Art w Savannah oraz Muzeum Polskiego w Chicago. Obrazy te jeszcze za życia artystki wzbogaciły powyższe kolekcje, zakupiono je bezpośrednio po ich wystawieniu, a niektóre uhonorowano wcześniej nagrodami i medalami. Nie były one nigdy zestawione z pracami ze zbiorów polskich i świadczą o ważnej pozycji, jaką zajmowała Olga Boznańska w świecie sztuki swojej epoki. Pokaz uzupełnią dzieła z polskich i zagranicznych kolekcji prywatnych, rzadko prezentowane publicznie.
Układ warszawskiej wystawy będzie miał charakter tematyczny. Obejrzymy portrety, przedstawienia dzieci, pejzaże miejskie, widoki pracowni artystki oraz martwe natury. Portrety to dziedzina, w której Boznańska osiągnęła największe mistrzostwo. Zajmą one najobszerniejszą część pokazu, tworząc jedyną w swoim rodzaju galerię portretów psychologicznych. Sylwetkę samej artystki przybliży natomiast prezentacja autoportretów, a także fotografii, rysunków i zachowanych pamiątek, zgromadzonych w przestrzeni odtwarzającej aurę jej pracowni. Na zakończenie zobaczymy martwe natury, które Boznańska malowała przez całe życie, twórczo wypełniając czas pomiędzy zamówieniami portretowymi.
Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie