plan „Peking”

30 sierpnia 1939 roku rozpoczął się plan „Peking”

Tego dnia 1939 roku rozpoczął się plan „Peking”

Plan Peking, plan Pekin był operacją, która polegała na wycofaniu trzech polskich niszczycieli ORP „Błyskawica”, ORP „Grom” i ORP „Burza” z Morza Bałtyckiego do Wielkiej Brytanii w obliczu agresji ze strony III Rzeszy. 

Dowództwo polskie nie chciało, by stosunkowo duże jednostki  uległy bezproduktywnemu zniszczeni. A byłyby one łatwym celem. W Polsce został czwarty z niszczycieli ORP „Wicher”, który miał za zadanie ochranianie stawiacza min ORP „Gryf” i wymagał kapitalnego remontu mechanizmów. Ponadto był wcześniej przewidywany do interwencji w Gdańsku w wypadku próby aneksji samego miasta przez Niemców.

Niszczyciele miały dopłynąć do brytyjskich portów, gdzie wraz z sojuszniczymi jednostkami brytyjskimi miały prowadzić działania przeciwko III Rzeszy.

Obejrzyj też: ORP Orzeł został zatopiony przez samolot RAF?

30 sierpnia marszałek Edward Rydz Śmigły podjął decyzję o odesłaniu niszczycieli do Anglii. Tego dnia o godzinie 12:55 przekazano kodem flagowym z wieży sygnałowej na Oksywiu do Dywizjonu Niszczycieli rozkaz o treści: Dyon KT. Pekin.

Polskie okręty wyszły w morze o godzinie 14:15 i przebyły Bałtyk dość spokojnie. Mimo, że kilkakrotnie natknęły się na niemieckie jednostki, do walki nie doszło, gdyż marynarze Krigsmarine nie mieli jeszcze rozkazów do rozpoczęcia działań wojennych. 

1 września 1939 roku o godzinie 9:25 załogi niszczycieli dowiedziały się o wybuchu wojny, o godzinie 12:52 ORP „Błyskawica”, ORP „Grom” i ORP „Burza” napotkały dwa brytyjskie niszczyciele z których przeokrętowano kapitana S.H. Denisa – oficera łącznikowego – oraz sygnalistę i radiotelegrafistę.

Po wejściu do zatoki Firth of Forth, polski dywizjon o godz. 17:37 zakotwiczył na redzie portu w Edynburgu.

Fot. Polskie niszczyciele płynące do Wielkiej Brytanii – widok z rufy ORP „Błyskawica” na ORP „Grom” i ORP „Burza”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*