9 lipca 1521 roku nad katedrą wawelską zawieszono Dzwon Zygmunt

Dzwon Zygmunta został ufundowany przez króla Zygmunta I Starego. Został odlany w 1520 roku w Krakowie, a dokonał tego ludwisarz z Norymbergi – Hans Behem. Na dzwonie widnieje inskrypcja, którą można przetłumaczyć na język polski: „Bogu najlepszemu, największemu i dziewicy Bogarodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt król Polski ten dzwon godny wielkości umysłu i czynów swoich kazał wykonać roku zbawienia 1520.” Ponadto na dzwonie widnieją plakiety z wizerunkiem świętego Stanisława i świętego Zygmunta. Widać na nim także herby Polski i Litwy (orzeł w koronie i pogoń).

Dzwon Zygmunt został zawieszony na wieży zygmuntowskiej 9 lipca 1521 roku, a pierwszy raz zabrzmiał 4 dni później – 13 lipca. Przez kilkaset lat stwierdzono kilka pęknięć dzwonu. Po wszystkich dotychczasowych naprawach, dzwon waży 365 kg.

Dzwon można usłyszeć w najważniejsze święta kościelne i państwowe. Bije także w szczególnie ważnych okolicznościach. Można go było usłyszeć, gdy konklawe w 2013 roku wybrało papieża Franciszka. Zabrzmiał także po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku oraz po pożarze katedry Notre-Dame.

Foto: Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*