28 kwietnia 1945 roku rozstrzelano Mussoliniego i jego kochankę, Clarę Petacci

Tego dnia 1945 roku komunistyczni partyzanci rozstrzelali w miejscowości Giulino di Mezzegra Benita Mussoliniego i jego kochankę Clarę Petacci

W ostatnich dniach kwietnia 1945 Mussolini postanowił uciec przed aliantami do Szwajcarii. Mussolini ukrył się w niemieckim transporcie, który miał go przewieźć przez granicę włosko-niemiecką do Austrii, a stamtąd miał uciec do Szwajcarii. Konwój w którym jechał został zatrzymany przez oddział komunistycznych partyzantów niedaleko miejscowości Dongo.

Mussolini, mimo przebrania w niemiecki mundur, został rozpoznany i zatrzymany. Wraz z nim zatrzymano wszystkich faszystów, a później także jego kochankę Clarę Petacci. Zostali oni przetransportowani do miejscowości Mezzagra, gdzie ostatnią noc spędzili w domku lokalnej rodziny. 

Według oficjalnej wersji 28 kwietnia do Mezzagra przybył Pułkownik Valerio czyli Walter Audisio, przywódca komunistycznych partyzantów – miał on zostać upoważniony przez Komitet Wyzwolenia Narodowego do egzekucji dyktatora. Na podstawie listy zatrzymanych z transportu wybrał 15 osób przeznaczonych do likwidacji poprzez rozstrzelanie.

Sam oświadczył Mussoliniemu i Petacci, że przyjechał ich uratować. Jednak w rzeczywistości wywiózł ich do małej miejscowości Giulino di Mezzegra. Na jego rozkaz pluton egzekucyjny rozstrzelał byłego duce i jego kochankę. Valerio wrócił do Dongo gdzie przetrzymywano resztę osób z listy. Wszystkie zostały wkrótce rozstrzelane.

29 kwietnia ciała przewieziono do Mediolanu. Po drastycznej reakcji tłumu, zbezczeszczone ciała faszystów zostały powieszone głowami w dół na stacji benzynowej. Partyzanci tym samym chcieli dać dowód na to, że Benito Mussolini i jego poplecznicy nie żyją. Jednocześnie akcja ta była ostrzeżeniem dla reszty faszystów stawiających opór i zemsta za wieszanie członków ruchu oporu na tym samym placu.

Na zdjęciu – ciała faszystów, powieszone na stacji benzynowej (drugi od lewej Mussolini, trzecia Clara Petacci), 29 kwietnia 1945. Zdj. Wikimedia Commons

Comments are closed.