3 września 1658 roku zmarł Oliver Cromwell

Tego dnia 1658 roku w pałacu Whitehall w Londynie zmarł Lord Protektor Oliver Cromwell

Oliver Cromwell to postać kojarzona głównie z angielską wojną domową w XVII wieku. Był politykiem, lordem protektorem Anglii, generałem i angielskim mężem stanu.

Oliver odebrał staranne wykształcenie w kolegium w Hundington oraz na uniwersytecie w Cambrige. Nauki na uniwersytecie nie ukończył, z powodu śmierci ojca. Na uniwersytecie jednak dostał się pod wpływy zagorzałych purytanów.

W 1620 roku wyjechał do Londynu, gdzie zdobył wykształcenie prawnicze. 8 lat później został wybrany jako reprezentant do Izby Gmin. Parlament został jednak szybko rozwiązany. Cromwell pojawił się w parlamencie ponownie dopiero w kwietniu 1640 roku, podczas zwołania tzw. Krótkiego Parlamentu. Był również reprezentantem okręgu Cambrige w listopadzie 1640, na Długim Parlamencie, podczas którego dał się poznać jako dobry mówca, wyrażający głośno sprzeciw wobec samowoli monarchy. Co przyniosło mu z resztą powszechną sympatię i poparcie większości szlachty.

Po wybuchy wojny między królem a Parlamentem w 1642 roku, Oliver stanął po stronie Parlamentu. W 1648 roku widząc, do czego doprowadził bunt, Cromwell zmniejszył ilość członków parlamentu, a króla skazał na śmierć.

Zapędy dyktatorskie doprowadziły do przyznania mu w 1653 roku tytułu Lorda Protektora i objęcia pełnej władzy. Po kolejnych latach twardych rządów, Lord Protektor zmarł w rocznicę swoich największych zwycięstw pod Dunbar i Worcester.

Po restauracji monarchii, ciało Cromwella zostało wydobyte z grobu, powieszone i zakopane w przypadkowym miejscu w Londynie. Do dzisiaj nie zostało odnalezione.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*