25 lutego 1942 roku została sformowana 1 Dywizja Pancerna

Dywizję utworzono na rozkaz Naczelnego Wodza, generała broni Władysława Sikorskiego. Dowództwo nad nią objął generał brygady Stanisław Maczek.

W lipcu 1944 roku dywizja została przerzucona do Normandii gdzie wzięła udział w nieudanej operacji Totalize. Następnie dywizja odegrała kluczową rolę w bitwie pod Falaise podczas operacji Tractable. Polacy toczyli z Niemcami zażarte walki aż do przyjścia odsieczy w postaci kanadyjskiej dywizji pancernej.  Po udanej bitwie generał Montgomery powiedział: „Niemcy byli jakby w butelce, a polska dywizja była korkiem, którym ich w niej zamknęliśmy.

 Polska dywizja  dalszym marszu wyzwoliła wiele francuskich, belgijskich i holenderskich miast. W kwietniu 1945 roku Żołnierze dywizji wyzwolili obóz kobiecy w Oberlangen w Niemczech, gdzie więziono uczestniczki Powstania Warszawskiego. Szlak bojowy dywizja zakończyła w niemieckim Wilhelmshaven, zdobywając tamtejszą bazę morską. Następnie rozpoczęła okupowanie miasta i portu, zawieszając nad nim polskie flagi.

Przez następne dwa lata Polacy, pod dowództwem generała Klemensa Rudnickiego, pełnili zadania okupacyjne w Niemczech. W czerwcu 1947 roku 1 Dywizja została przerzucona do Anglii, gdzie nastąpiła jej demobilizacja i rozbrojenie.

Na zdjęciu: Czołgi 1 Dywizji Pancernej z oznaczeniem PL w Normandii w 1944 roku. Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons.

Znak pancerny i odznaka 1 DPanc

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*