16 września 1979 roku Hafizullah Amin przejął władzę w Afganistanie

Tego dnia 1979 roku miał miejsce „zamach pałacowy”, w wyniku którego Hafizullah Amin przejął władzę w komunistycznym Afganistanie

Hafizullah Amin był afgańskim politykiem i nauczycielem. W wyniku zamachu pałacowego w 1979 roku przejął władzę w Afganistanie.

Po komunistycznym zamachu stanu z kwietnia 1978 roku, nowym afgańskim rządem sterował Taraki. Jego bliskim współpracownikiem był Amin. Od początku dochodziło do tarć między oboma. Amin konsekwentnie podkopywał władzę Tarakiego, jednocześnie pozorując lojalność do niego. Z kolei sowiecki „wielki brat” cały czas wzywał, by wzajemne tarcia odłożyć na bok, a poświęcić się rewolucji.

We wrześniu 1979 roku sytuacja była już bardzo napięta., Amin pod nieobecność Tarakiego, zwolnił 4 ministrów, którzy byli mu przeciwni. Ci ewakuowali się pod opiekę sowieck. W Moskwie byli coraz bardziej zaniepokojeni oraz gotowi na usunięcie Amina.

14 września w pałacu prezydenckim doszło do strzelaniny w niejasnych okolicznościach, zginął między innymi ochroniarz Tarakiego, będący jednocześnie agentem Amina. Korzystając z sytuacji, Amin kazał lojalnemu sobie wojsku aresztować dotychczasowego przywódcę.

Sam 16 września, na plenum partii oraz Rady Rewolucyjnej LDPA, ogłosił że Taraki zostaje usunięty z partii, a władzę przejmuje on. Odbyło się to wbrew radom sowieckim. W dodatku Amin potajemnie kazał zabić Tarakiego, co ostatecznie rozwścieczyło przedstawicieli ZSRR.

W tym samego Breżniewa.

Krótkie rządy Amina charakteryzowały się wyjątkowym terrorem, na który reakcją był jeszcze większy bunt społeczeństwa. Sowieci doradzali przywódcy, aby zmienił politykę i zaczął szukać porozumienia z umiarkowaną opozycją.

Pokazując portret Stalina, odpowiadał

Towarzysz Stalin pokazał nam jak budować socjalizm w zacofanym kraju, na początku jest to bolesne,ale później wszystko okazuję się dobre.

W dodatku, w Moskwie podejrzewano Amina o konszachty z Amerykanami. Jego los był przesądzony.

27 grudnia 1979 roku w sowieckim szturmie na pałac prezydenta, połączonej operacji Specnazu i KGB, Amin został zamordowany. Na jego miejsce powołano Karmala, a do kraju wkroczyła armia radziecka.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*