2 czerwca 1979 roku rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Tego dnia 1979 roku rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przebiegała pod hasłem Gaude Mater Polonia. Odbywała się w dniach od 2 czerwca do 10 czerwca 1979. Była to druga podróż apostolska Jana Pawła II podczas jego pontyfikatu. w pierwszej odwiedził Republikę Dominikańską, Meksyk i Bahamy.

Władze komunistyczne bardzo obawiały się wizyty Jana Pawła II, która mogła rozbudzić w Polakach aspiracje wolnościowe. Przywódca ZSRR Leonid Breżniew sugerował nawet by nie zezwolić Papieżowi na wizytę w Polsce. Napotkawszy na determinację ze strony I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, ostrzegał: „Róbcie jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali”.

Karol Wojtyła a Zagłada. Czy Jan Paweł II zasługuje na tytuł „Sprawiedliwego wśród narodów świata”?

Samolot z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował 2 czerwca 1979 roku o godz. 10:07 na lotnisku Okęcie w Warszawie gdzie został oficjalnie powitany. Papieża w belwederze przyjął szef partii Edward Gierek, tego samego dnia Jan Paweł II przybył odkrytym samochodem na stołeczny plac Zwycięstwa (plac Piłsudskiego).

Padły słynne później słowa: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ i ponownie Kraków. Na kolejną pielgrzymkę do Polski papież przybył 16 czerwca 1983 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*